Spajanje dokumentov - If pogojojevanje

Pomoč pri delu z MS Wordom
Odgovori
darijo
Prispevkov: 13
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 10:38 pm

Spajanje dokumentov - If pogojojevanje

Odgovor Napisal/-a darijo »

Pozdravljeni,

nikakor mi ne uspe združiti dokumenta v katerem bi glede na končni znesek odobril različne višine dobropisa.
1. Če je znesek manjši ali enak 1000 EUR potem odobrimo 50 EUR dobropisa.
2. Če je znesek med 1000 EUR in 3000 EUR potem je 100 EUR dobropisa.
3. Če je znesek nad 3000 EUR potem odobrimo 150 EUR dobropisa.

Za vstavljanje polj sem uporabljal pravilo "če... potem... sicer..."
Uspe mi združiti le prvi in tretji način.

Hvala za pomoč!
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Spajanje dokumentov - If pogojojevanje

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Jaz vztrajam pri načinu, kjer Word "nima kaj razmišljati". Ne razumem namreč zakaj bi bilo to potrebno. Vhodni seznam tako ali tako pripravite v Excelu (ok, res ga lahko tudi v TXT, CSV in podobnih), a v vsakem primeru lahko omenjene podatke uvozite v Excel. Tam pa imate proste roke, da računate pogoje, ugotavljate katere zapise želite in katere ne...

Reči želim, da v Excelu podatkom dodajte še en stolpec, kjer lepo izračunajte višino dobropisa in potem izračunano višino dobropisa lepo vstavite v Wordov dokument. Ta postopek ima mnogo prednosti, dovolj pa je da omenim samo dve:
  1. Formule v Excelu so lepše in jasne vsem, ki poznajo Excel (pogoji v Wordu - ob spajanju - so "katastorfa" in razen avtorja jih kasneje ne razume nihče)
  2. Podatki za spajanje so že vnaprej znani in ni nobene dileme, kaj bom "dobil ven". Ne predstavljam si, da bi moral nekemu finančniku zagotavljati, da bo na dopisu dobil pravo številko, ker bo "Word nekaj računal". Tako pa uporabnik v Excelu vidi znesek in omenjen znesek je potem zapisan tudi v Wordu.
PS: Če so vhodni podatki v podatkovni bazi in jih prodobivate z SQL stavkom, pa je stvar še skoraj lažja. Ustrezno popravite SQL, da slednji izračuna želene stolpce.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
darijo
Prispevkov: 13
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 10:38 pm

Re: Spajanje dokumentov - If pogojojevanje

Odgovor Napisal/-a darijo »

Pozdravljeni,

hvala za Vaš hiter in natančen odgovor.
Strinjam se z vsem napisanim.
Hčeri sem pomagal pri domači nalogi iz informatike, kjer morajo uporabljati pravilo "če... potem... sicer".
Vendar nikakor nisva našla pravilne enačbe za 2. zgoraj napisani primer (Mergefield...).
Profesorica jim pa za zdaj še noče povedati, ker si želi da si sami poiščejo pomoč in ugotovijo enačbo.

Lep pozdrav,
Darijo
darijo
Prispevkov: 13
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 10:38 pm

Re: Spajanje dokumentov - If pogojojevanje

Odgovor Napisal/-a darijo »

Prva enačba izgleda takole:
{ IF { MERGEFIELD Znesek } < 1000 "50,- EUR" "" }

Tretja bi morala potem izgledati tako:
{ IF { MERGEFIELD Znesek } > 3000 "150,- EUR" "" }

Za drugo enačbo sva pa nikakor ne zmoreva najti rešitve.
Profesorica pa pravi, da naj bi bila rešitev sila preprosta! :)
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Spajanje dokumentov - If pogojojevanje

Odgovor Napisal/-a admin »

Hm...

Cenim, da ste odkriti, a vam moram priznati, da nikakor ne razumem, ker vi rešujete hčerino nalogo... Kaj pa ko bo v službi prišla do problema? Ali boste tudi vi reševali njene težave? Ajaj, ajaj...

A, ker bo to tedaj pač vaš problem je tudi vseeno če vam oz. vaši hčeri povem rešitev:

Koda: Izberi vse

ČE JE znesek < 1000 POTEM
  izpiši "50 EUR"
SICER
  ČE JE znesek < 3000 POTEM
    izpiši "100 EUR"    
  SICER
    izpiši "150 EUR"    
Ali v Wordovi obliki:

Koda: Izberi vse

{ IF { MERGEFIELD Znesek } < 1000 "50,- EUR" { IF { MERGEFIELD Znesek } < 3000 "100,- EUR" "150,- EUR" } }
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
darijo
Prispevkov: 13
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 10:38 pm

Re: Spajanje dokumentov - If pogojojevanje

Odgovor Napisal/-a darijo »

Pozdravljeni,

mislim, da ste narobe razumeli.
Hči je sama skušala najti rešitev in ker je že nešteto načinov preizkusila je potem za pomoč vprašala sošolce, prijatelje vendar nihče ni vedel pravilnega odgovora.
Šele, ko je prišla za vikend domov je mene prosila za pomoč. Skupaj sva iskala rešitve vendar jih nisva našla. Ker se ne spoznam toliko na to pravilo ''če... potem... sicer...'' sem se obrnil na Vaš forum.

Poleg tega pa verjamem, da se bo tudi lepo znašla v službi in življenju, saj ima že sedaj za svoja leta zelo zrelo in razumno razmišljanje.

Verjamem da se strinjate, da je razlika med ''pomagati'' in ''delati namesto nekoga''.
Včasih se pač zgodi, da ljudje prehitro ocenjujejo situacijo.

Ne glede na vse se Vam zahvaljujeva za Vašo pomoč ter čas!

Lep pozdrav,
Darijo
Odgovori