excel-iskanje iz sredine

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
mirator
Prispevkov: 11
Pridružen: So Avg 29, 2020 5:25 pm

excel-iskanje iz sredine

Odgovor Napisal/-a mirator »

Zanima me, če že obstaja kakšna excel funkcija, ki omogoča iskanje iz sredine tabele.
Torej v prvi vrstici so imena, v prvem stolpcu pa številke. Kako sedaj iz neke vrednosti nekje v tabeli poiskati vrednost v pripadajoči vrstici in pripadajočem stolpcu?
Npr. poštevanka. Tako v naslovni vrstici, kot v stolpcu so številek od 1 do 9. Nekje v sredini je tabele je potem številka 42. Kako sedaj priti do vrednost 6 in 7 oz. do ene izmed teh vrednosti, če poznam drugo vrednost?
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: excel-iskanje iz sredine

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Seveda, vse tovrstne funkcije imate na voljo, vendar pa vseeno ne vem, kaj natanko potrebujete. Torej reciva, da imate neko številko 42, ki se nahaja v neki celici, recimo E7.

Iz tega želite torej dobiti dve vrednosti. Prva se nahaja v prvi vrstici in koloni E (torej E1), druga pa se nahaja v prvi koloni in peti vrstici (torej A7).

Iz E7 torej želite dobiti vrednosti v celicah A7 in E1. To boste dobili s funkcijami OFFSET(), COLUMN() in ROW():

Koda: Izberi vse

=OFFSET(E7;0;-COLUMN(E7)+1)

=OFFSET(E7;-ROW(E7)+1;0)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
mirator
Prispevkov: 11
Pridružen: So Avg 29, 2020 5:25 pm

Re: excel-iskanje iz sredine

Odgovor Napisal/-a mirator »

Imam približno takšnole tabelo.
Slika
Nekje dobim rezultat 92,3, ki naj bi bil v stolpcu CC (ali v katerem koli drugem stolpcu) in mu pripada neka vrednost iz prvega stolpca. Ker ni enake vrednosti, iščem v stolpcu CC dve manjši in dve večji vrednosti s pripadajočimi vrednostmi iz prvega stolpca, kar potem interpoliram.
Z OFFSET funkcijo žal ne gre, ker nimam definirane celice v kateri se nahaja iskana referenčna vrednost.
Torej rad bi funkcijo, da mi pri podatku (CC; 92,3) poišče vrednost v prvem stolpcu.

Sicer sem si naredil rešitev, vendar precej komplicirano. Najprej sem posameznim imenom stolpcev priredil zaporedne številke in potem s funkcijo INDEX poiskal v danem stolpcu štiri vrednosti. Naslednji korak je bil, da sem prav tako s funkcijo INDEX poiskal odgovarjajoče vrednosti iz prvega stolpca, ki pa sem ga prenesel na desno stran tabele. Tako mi ni bilo treba uporabiti funkcije OFFSET.

Če brez makrojev ne gre, potem bom kar ostal pri svoji rešitvi.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: excel-iskanje iz sredine

Odgovor Napisal/-a admin »

Glede na opis in glede na dejstvo, da vi operirate z vrednostmi, ki jih v tabeli sploh ni, temveč iščete najbližjo vrednost, menim da je rešitev z makrom čisto OK.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
mirator
Prispevkov: 11
Pridružen: So Avg 29, 2020 5:25 pm

Re: excel-iskanje iz sredine

Odgovor Napisal/-a mirator »

Hvala za odgovor.
Roko na srce niti nisem pričakoval drugačnega, sem pa vseeno malo upal, da z novimi verzijami excela, obstaja tudi kakšna taka nova funkcija. Z makroji vem, da bi šlo, vendar bi potem ta makro moral prenašati na vsak računalnik, kar pa je težava, ker ne gre samo za moje računalnike. Rešitev, ki sem jo nakazal pa lahko prenesem v katerikoli excel, samo kot sem že zapisal, je precej komplicirana sploh, če dodam še interpolacijo.
Se tudi opravičujem, glede na to, da nisem pričakoval drugačnega odgovora in vam s tem kradel čas. Ampak, mogoče ima še kdo podoben problem.
Odgovori