Avtomatično zaporedje

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
zvonem
Prispevkov: 95
Pridružen: Če Sep 29, 2005 10:54 pm

Avtomatično zaporedje

Odgovor Napisal/-a zvonem »

Imam tabelo z nekimi številčnimi podatki. A; B; C; ... Na drugem listu mi te podatke po A; B; C avtomatsko sešteva oziroma zbira. Zanima me, kako bi uredil rastoče zaporedje vrednosti po posamezni A; B; C in to na tak način, da bi se ob spremembi vrednosti v prvi tabeli (in s tem tudi v zbirni), avtomatsko postavilo tudi pravilno zaporedje (sedaj to ob vsaki spremembi delam ročno).
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Moram priznati, da ne razumem povsem natančno, kaj počnete, toda nekako mi to diši po vrtilnih tabelah... Sicer pa vam moram reči, da neglede na to kaj točno počnete oz. s katerim orodjem to počnete - avtomatično sortiranje na podlagi sprememb podatkov v Excelu ni možno.

Lahko to izvedete z makrom, toda v Excelu ni načina, ki bi povzročil sort tabele zato, ker so se podatki v njej spremenili. Vedno morate sort izbrati ročno oz. pač osvežiti podatke v koliko je govora o npr. vrtilnih tabelah.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
AndrejL
Prispevkov: 25
Pridružen: Po Nov 10, 2008 9:22 pm

Odgovor Napisal/-a AndrejL »

jaz mislim, da bi se dalo...

tam, kjer ti podatke sumira, vsakemu od A, B, C itd. določi rang (ukaz RANK). nato z VLOOKUP funkcijo najdeš 1. največjega, 2. največjega itd. s tem, ko se bodo spreminjali sumarni podatki, se bo tudi posodabljala tabela.

težava je edino, če imata 2 podatka enako vrednost, ampak se da tudi to rešit.

lp, andrej
zvonem
Prispevkov: 95
Pridružen: Če Sep 29, 2005 10:54 pm

Odgovor Napisal/-a zvonem »

Funkcija RANK res določi rang v matriki, vendar katerakoli funkcija LOOKUP že v osnovi zahteva urejen vrstni red. Tako, da vaša rešitev v določeni (vendar redkih) primerih deluje, večinoma pa ne. Mislim, da je začetek dober, za nadaljevanje bom morala pa še malo "tuhtati". Bom pa vesel, če ima kdo na forumu kakšno idejo :)
AndrejL
Prispevkov: 25
Pridružen: Po Nov 10, 2008 9:22 pm

Odgovor Napisal/-a AndrejL »

ni res, VLOOKUP ne zahteva, da je vrstni red urejen. če zadnji parameter nastavite na 0, vrsti red ni pomemben.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

AndrejL napisal/-a:ni res, VLOOKUP ne zahteva, da je vrstni red urejen. če zadnji parameter nastavite na 0, vrsti red ni pomemben.
Odvisno kaj želite najdi - torej urejenost in neurejenost pri funkciji VLOOKUP je pomembna v kolikor vi iščete točno določeno vrednot (tukaj urejenost ni pomembna) ali pa iščete vrednost v območju (tukaj urejenost je pomembna).
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
AndrejL
Prispevkov: 25
Pridružen: Po Nov 10, 2008 9:22 pm

Odgovor Napisal/-a AndrejL »

ja, seveda. ampak v tem primeru se išče točno določena vrednost. rang 1, rang 2, rang 3 itd.
zvonem
Prispevkov: 95
Pridružen: Če Sep 29, 2005 10:54 pm

Odgovor Napisal/-a zvonem »

V tem primeru iščem vrednost v matriki (območju), tako da katerakoli funkcija LOOKUP zahteva urejenost tabele. Na žalost :? ima Matjaž prav.
zvonem
Prispevkov: 95
Pridružen: Če Sep 29, 2005 10:54 pm

Odgovor Napisal/-a zvonem »

Se opravičujem, Andrej, prav imate ! Edini problem je, tako kot ste predvidevali, enaka vrednost dveh (ali več) parametrov. Bom poizkusil z IF funkcijo.
AndrejL
Prispevkov: 25
Pridružen: Po Nov 10, 2008 9:22 pm

Odgovor Napisal/-a AndrejL »

...
zvonem
Prispevkov: 95
Pridružen: Če Sep 29, 2005 10:54 pm

Odgovor Napisal/-a zvonem »

Na to temo sem dobil vzorec avtomatičnega zaporedja. Na žalost je del (trije listi) zvezka zaščiten, tako da samega sistema ne morem pogruntat. Mogoče bo kdo, ki se v Excel malo bolj razume kot jaz.
Še povezava: http://exceltemplate.net/download/1/
Odgovori