Datumi v nizu

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
bate
Prispevkov: 127
Pridružen: Če Mar 19, 2009 10:11 am

Datumi v nizu

Odgovor Napisal/-a bate »

Pozdravljeni,

v kolono moram naraščajoče vpisati datume s korakom npr. 1,4,6,12 . Nato spet 1,4,6,12 itd do konca leta.
Poskusil sem takole:
Peš vpišem prve 4 datume in označim kolono. V okenčku 'NIZI' počistim polje 'vrednost koraka' in odkljukam 'trend' .
Datumi se izpišejo po vrsti s korakom 1! Spremenijo se celo datumi, katere sem vpisal peš. Poskusil sem vse možnosti v okencu 'NIZI' , tudi z razičnimi oblikovanji cekic, a vedno se konča enako! Kaj naj naredim? Uporabljam Office 2007.
Upam, da je razlaga dovolj razumljiva.
Kdor koli pozna rešitev ga lepo prosim za en help.

lp Brane
jumanjy
Prispevkov: 133
Pridružen: To Jan 12, 2010 1:00 pm

Odgovor Napisal/-a jumanjy »

Pozdravljen
jaz sem imel podoben primer.
zapiši vse datume v enem koraku v naslednjo vrstico pa formulo =A1+12. in potem povleci navzdol samo to celico z formulo.
upam da sva se razumela
l.p.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Najprej se moramo razumeti, da Excel nikakor ne more ugotoviti kakšno zaporedje vi želite. Vse kar lahko stori, je da med podanimi vrednostmi najde interpolacijsko funkcijo in to tudi naredi. V kolikor niste domači v matematiki, to z drugimi besedami pomeni, da Excel pač poskuša najti neko podobnost med števili - npr. vsako naslednje štvilo je 2x večje... In ko to ugotovi, potem pač tako nadlajuje in ne more iti nazaj na 1.

S tem uvodom sem vam želel povedati, da Excel vaše želje ne more ugotoviti avtomatično. Kako točno bi delovala 'jumanjy'-jeva rešitev pa si tudi ne znam predstavljati - vam bom pa svetval nekaj zelo podobnega kot moj predhodnik.

Torej v stolpec A vpišite števila [A2] 1, [A3] 4, [A4] 6 in [A5] 12. Sedaj lahko v celico [A6] vpišete formulo =A2 in jo povlečete navzdol - s tem ste dobili poljubno dolžino ponavljanj 1, 4, 6, 12, 1 , 4 , 6 , 12 , 1 , 4, 6, 12, 1, 4, 6, 12, 1, 4, 6, 12,... - do sem je torej rešitev podobna kot pri predhodniku.

No sedaj pa morate zraven 'vmešati še datume'. Torej v celico [B1] vpišite začetni datum, v celico [B2] pa formulo =B1+A2! Formulo samo še povlecite navzdol in imate datume.

Če želite drugačno zaporedje samo spremenite vrednosti v celicah [A2] do [A4]!
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
jumanjy
Prispevkov: 133
Pridružen: To Jan 12, 2010 1:00 pm

Odgovor Napisal/-a jumanjy »

A
1 1.1.2010
2 4.1.2010
3 6.1.2010
4 12.1.2010
5 =A1+12

Da bom malo bolj jasen,mislim da on potrebuje 12 dnevno ponavljanje čez celo leto in tale formulca čist lepo dela, če sem ga seveda prav razumel.
tukaj samo kopiraš A5 celico za celo leto.
Nekaj podobnega sem uporabil pri sebi ker imam delavni teden 7dni +2dni prosto da sem vedel kdaj v službo.

l.p.
bate
Prispevkov: 127
Pridružen: Če Mar 19, 2009 10:11 am

Odgovor Napisal/-a bate »

Pozdravljeni,

zadeva je rešena. Obema se zahvaljujem za pomoč.

Navedel sem le simboličen primer. V resnici imam kar obsežno tabelo, na katero je vezano 'milijon' makrov. Z dodajanjem kolone bi naredil štalo, zato sem uporabil rešitev B (Jumanjy).

lp Brane
Odgovori