ODŠTEVANJE UR IN MINUT OD KOLIČINE UR

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
Zoki
Prispevkov: 22
Pridružen: So Feb 04, 2006 9:54 pm

ODŠTEVANJE UR IN MINUT OD KOLIČINE UR

Odgovor Napisal/-a Zoki »

Zdravo!

Pojavlja se mi težavica z naslednjim izračunom:
- predstavljajte si, da imate v celici A1 zapisani številko 10 (splošna oblika številke, ki pa naj predstavlja ure - se pravi 10 ur)
- v celici A2 pa časovni zapis v obliki (hh:mm) in imam npr.: 00:20
Problem ki nastane je, kako naj odštejem A1 - A2, da dobim vrednost v celici A3 (09:40).

L.P.: Zoki

P.S.: V celici A1 bi rad imel prikazano samo celo število brez minut!
Pa še ena zelo pomembna stvar, ki jo moram povedat - You're the BEST on all WWW!
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Excelu morate pač dopovedati, da vrednost v celici A1 predstavlja ure. To naredite s funkcijo Time, ki iz treh parametrov (ura, minuta, sekunda) sestavi čas. V vašem primeru je forumula torej sledeča:

Koda: Izberi vse

=TIME(A1;0;0)-A2
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Zoki
Prispevkov: 22
Pridružen: So Feb 04, 2006 9:54 pm

POZDRAVLJENI!

Odgovor Napisal/-a Zoki »

To funkcijo sem že tudi sam poizkusil, ampak je pa problem, če imam vrednost v celici A1 npr. 25 ur. V tem primeru mi vrne lojtrce (brez vrednosti) in ne vem zakaj? Kakšen predlog?

L.P.: Zoki
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Mislim, da 25 ni problem. Problem je 24 in vsi njeni večkratniki. Dan ima namreč 24 ur in ko vi v funkcijo vnesete 24 je to pravzaprav 0 in od nič pa ne morete odštevati časa. Čas v Excelu namreč ne sme biti negativen. O tem je Saša v forumu že pisal:
Spodnji tekst je copy/paste iz excelove pomoči.

Microsoft Excel shranjuje datume kot zaporedne celoštevilske vrednosti. Privzeta zaporedna številka 1. januarja 1900 je 1, zaporedna številka 1. januarja 2008 pa je 39448, ker je 39448 dni po 1. januarju 1900. Excel shranjuje čas v obliki decimalnih vrednosti zato, ker se čas pojmuje kot del dneva.


Torej "uporabnega negativnega datuma" ne moremo dobiti.
Ker vašega konkretnega problema na poznam, bi vam svetoval, da formuli v vsakem primeru še prištejete 24 ur:

Koda: Izberi vse

=TIME(24;0;0) + TIME(A1;0;0) - A2
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori