Standardni odklon v grafu Excel

Pomoč pri delu z MS Excelom
barbara
Prispevkov: 5
Pridružen: So Feb 19, 2011 1:06 pm

Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a barbara »

Pozdravljeni.

Ali mi lahko kdo pove, kako se v graf nariše standardni odklon, kako se do tega pride, izračunan imam standardni odklon s pomočjo formule, samo ne znam pa ga vstavit v graf.

Hvala.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Postopek se v Excelu 2003 in 2007 razlikuje.

Excel 2003:
  1. Iz osnovnih meritev naredite navadne črtni graf
  2. Z desnim miškinim gumbom kliknite na črto grafa in iz hitrega menija izberite opcijo 'Oblikuj nize podatkov'
  3. Odpre se nov pogovorno okno z več zavihi. Odprite zavihek 'Y-intervali napak'
  4. Iz seznama izberite opcijo 'Po meri'
  5. V polji + in - vnesite območje vaših standardnih odklonov
S tem ste na grafu nad in pod vsako točko narisali še standardni odklon.

Excel 2007:
  1. Iz osnovnih meritev naredite navadne črtni graf
  2. Iz območja traku izberite zavihek (Orodja za grafikone) 'Postavitev'
  3. Izberite opcijo 'Intervali napake'
  4. Iz menija izberite opcjo 'Več možnosti za intervale napak...'
  5. Odpre se novo pogovorno okno, kjer zopet izberite opcijo 'Po meri' in s klikom na gumb 'Določanje vrednosti' spet določite standardni odklon v + in -
S tem ste na grafu nad in pod vsako točko narisali še standardni odklon.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
barbara
Prispevkov: 5
Pridružen: So Feb 19, 2011 1:06 pm

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a barbara »

Spoštovani, jaz imam narejen stolpični graf in ta črta za odklon, bi morala priti na te stolpce, je to možno, ko sem naredila po vaših podatkih ni prišel lep graf.

Hvala za pomoč.
Barbara
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a admin »

Seveda; povsem enako naredite tudi za stolpičast graf!

Kar pa se tiče lepote, pa je, kot pravijo, vedno v očeh gledalca. Se pa strinjam, da stolpičast graf z oznakami odstopanj ni lep - zato se za te primere vedno uporablja točkast oz. črtni graf...
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
barbara
Prispevkov: 5
Pridružen: So Feb 19, 2011 1:06 pm

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a barbara »

Sm probala naredit na stolpičastem, pa naredi navpične črte na vsakem stoplcu, imam pa en primer grafa, na katerem je standardni odklon narejen z vijugo, na vsakem stoplcu pa je pika, in čez te pike poteka vijuga,ne vem, ali je narejeno v excelu ali v kakšnem drugem programu, takega grafa mi ne uspe narediti. Sm zakomplicirala, če se ne da tako narediti, se vam zahvaljujem za odgovor in bom probala narediti črtastega ali točkastega.

Hvala, Barbara
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a admin »

Vse nastavitve prikaza standardnih odklonov, ki jih pozna Excel imate na tiste oknu, ki se vam odpre, ko odklone določate... Drugega ni :(
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
cedra
Prispevkov: 264
Pridružen: Po Jul 25, 2005 11:11 pm
Kraj: Kamnik

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a cedra »

Ali morda želite graf, ki izgleda nekako tako? Klik na povezavo...

http://www.shrani.si/f/3g/9/4sG4QURA/graf.png
lp,

cedra
barbara
Prispevkov: 5
Pridružen: So Feb 19, 2011 1:06 pm

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a barbara »

Spoštovani uporabnik Cedra.

Ja natanko to iščem, mi lahko pomagate, kako se to naredi?

Najlepša hvala
Barbara
cedra
Prispevkov: 264
Pridružen: Po Jul 25, 2005 11:11 pm
Kraj: Kamnik

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a cedra »

Stvar je pravzaprav čisto enostavna...Navodilo je za Office 2003, pa tudi v drugih verzijah ne more biti bistveno drugače.
Torej, če imate podatke recimo v taki obliki kot so v mojem primeru, potem..

1. iz vseh podatkov naredite stolpični graf
2. na enega izmed stolpcev odklona, vseeno katerega, kliknite z desno miškino tipko in v pojavnem menuju izberite "Vrsta grafikona..."
3. v oknu, ki se pojavi izberite "Črtni grafikon" - privzeto je že izbran 4. po vrsti - in kliknite v redu
4. zdaj pa na grafu dvokliknite črto, ki se je pojavila namesto stolpcev...lahko črto kliknete tudi z desno miš tipko in izberete "Oblikuj nize podatkov..."
5. na zavihku "Vzorci" klik v kvadratek poleg napisa "Zglajena črta" in kliknite "V redu"
6. in "A je to" :D !!!

Upam, da se boste znašli iz tega kar sem napisal in vam bodo navodila pomagala...
lp,

cedra
barbara
Prispevkov: 5
Pridružen: So Feb 19, 2011 1:06 pm

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a barbara »

Najlepša hvala Cedra.

Lep večer še naprej. ;)
Barbara
mojca
Prispevkov: 4
Pridružen: Če Mar 20, 2014 7:49 pm

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a mojca »

Pozdravljeni,

zanima me kako vnesti standardno deviacijo v graf, ker ko sledim navodilom mi izriše odklon tudi v levo in desno in ne le vertikalno, kakor želim. gre pa se za graf nekajv odvisnosti od časa.

Excel 2007:
Iz osnovnih meritev naredite navadne črtni graf
Iz območja traku izberite zavihek (Orodja za grafikone) 'Postavitev'
Izberite opcijo 'Intervali napake'
Iz menija izberite opcjo 'Več možnosti za intervale napak...'
Odpre se novo pogovorno okno, kjer zopet izberite opcijo 'Po meri' in s klikom na gumb 'Določanje vrednosti' spet določite standardni odklon v + in -

S tem ste na grafu nad in pod vsako točko narisali še standardni odklon.----jaz hočem lepod in nad imeti odklon!

Hvala za pomoč! LP
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Ne razumem vašega vprašanja. Kako mislite 'tudi v levo in desno'. Glede na navodila vam Excel izriše graf, kjer ima vsak stolpec v grafu narisan odklon (navpično črto iz vrha stolpca navzgor in navzdol v velikosti odklona). Kaj naj bi vam risal levo in desno?
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
mojca
Prispevkov: 4
Pridružen: Če Mar 20, 2014 7:49 pm

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a mojca »

Pozdravljeni!

Gre se za graf Scatter, kjer imam podatke npr. nekaj v odvisnosti od časa, in za eno krivuljo imam podano več točk, in ker imam za eno točko več paralel imam za vsako posebej svojo STDEV, ki jo moram prikazati.

Nariše mi še dodatno odklon v smeri levo in desno in ne le navzgor/navzdol, ne vem zakaj....to sem sedaj ugotovila in rešila tako, da na ta odklon preprosto kliknem in ga zbrišem, tako da mi ostane le SD navzgor/navzdol.

Sedaj pa imam še eno vprašanje, v enem grafu imam dve krivulji, ko vnašam standardno deviacijo mi le to upošteva in zriše le za eno krivuljo, ko pa hočem še za drugo v istem grafu po istem postopku mi pa zriše nek standardni odklon in ne upošteva dejanskih vrednosti,ki jih označim ZAKAJ?

Hvala za pomoč! LP!
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Opišite natančen postopek, kako izdelate graf in kaj vas na tem grafu moti, saj si ne predstavljam, kaj točno sprašujete.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
mojca
Prispevkov: 4
Pridružen: Če Mar 20, 2014 7:49 pm

Re: Standardni odklon v grafu Excel

Odgovor Napisal/-a mojca »

Pozdravljeni,

se opravičujemza nejasno vprašanje

Torej zrisati moram graf koncentracije učinkovine v odvisnosti od časa.Imam podatke za časovne točke, koncentracijo za vsako časovno točko posebej ter SD za vsako koncentracijo v določeni čas. točki. V en graf moram vnesti dve krivulji za različna vzorca.

Koraki: Insert-Scatter-izberem graf z povezanimi točkami-klik na graf-select data-Add_izberem vrednosti za x os(časovne točke), izberem vrednosti za y os (koncentracijske točke) -klik enter, zriše se krivulja v grafu, ta postopek ponovim še za drugi vzorec, dobim še eno krivuljo na grafu. Do tukaj je vse OK! Nato klik na prvo krivuljo-layout-error bars-more error bars options-vertical error bars-odklon navzgor in navzdol-Custom-označim vrednosti za SD v + in - (vsaka točka ima svojo SD), enter. enako vnašam SD še za drugo krivuljo, v tem primeru kliknem na to krivuljo in nato enako naprej kot za prvo le da ta ima svoje SD. Ko mi zriše graf mi pri eni krivulji upošteva dejanske označene SD, pri drugi krivulji pa ne, nariše drugačne kakor pa so označene! Postopek naredim za obe krivulji popolnoma enako!
Želim da mi upošteva označene SD pri obeh krivuljah! Kako to naredim?

Upam da je bolj razumljivo.

Najlepša hvala, lep pozdrav!
Odgovori