Izdelava računa

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
dergy
Prispevkov: 14
Pridružen: Pe Sep 16, 2005 7:25 am

Izdelava računa

Odgovor Napisal/-a dergy »

Pozdravljeni,

pričel sem z izdelovanjem (navidezno enostavnega) računa, a se mi je kaj kmalu zataknilo z mojim skromnim znanjem. Samo preračunavanje sem naredil pač s preprostim seštevanjem oz. množenjem med celicami, kar mi nekako ni všečno.
V več primerih sem opazil, da so bila vsa preračunavanja v eni sami celici z uporabo IF in ROUND.
Pojavljajo se mi vprašanja:
- kako narediti, da se mi ob novem vpisu postavke računa, zadeva samodejno preračunava ter, da mi ne bi prikazovalo v celicah s formulo 0,00 ali pa celo #VALUE! kar se mi je dogajalo. Poglobil sem se v vaših mRačuni a mi žal ne uspe.
Za vsak poduk in namig že v naprej hvala.

Zap. št. | Artikel | Količina | Cena | Znesek | DDV | Cena z DDV | Znesek z DDV |
--------------------------------------------------------------------------------------------------- |
1. | xy | 20 | 1,50 | 30,00 | 6,00 | 1,80 | 36,00 |
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Izdelava računa

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Na žalost ne razumem kaj točno sprašujete in kaj vam pri seštevanju in množenju med celicami "ni všečno"?
dergy napisal/-a:- kako narediti, da se mi ob novem vpisu postavke računa, zadeva samodejno preračunava
Vse formule v Excelu se vedno samodejno preračunajo. Ko vi spremenite vrednost v neki celice si ustrezno in takoj preračunajo vse vrednosti, ki so od te celice odvisne.
dergy napisal/-a:ter, da mi ne bi prikazovalo v celicah s formulo 0,00 ali pa celo #VALUE!
Če ne želite, da se vam v celicah prikazuje rezultat 0,00; lahko to rešite z oblikovanjem celice (to je malce težje - več o oblikovanju celic pa si lahko preberete v blogu), še lažje pa je preprosto z uporabo IF stavka

Koda: Izberi vse

=IF(vrednost = 0, "", vrednost)
Enkao velja tudi za napako oz #VALUE!
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
dergy
Prispevkov: 14
Pridružen: Pe Sep 16, 2005 7:25 am

Re: Izdelava računa

Odgovor Napisal/-a dergy »

Na žalost ne razumem kaj točno sprašujete in kaj vam pri seštevanju in množenju med celicami "ni všečno"?
V enem izmed računov mRačuni sem videl, da ste imeli vse operacije v eni celici, dočim imam jaz te operacije posamično.
Primer: če sem množil A1 z B1 sem imel formulo v C1, nadalje če sem imel v isti vrsti množenje med d1 in E1 sem imel formulo v F1
Pri Vašem primeru pa sem opazil, da ste vse operacije imeli v eni to je zadnji celici vrstice. No, saj verjetno je tudi moja pot pravilna a ne elegantna.

Pa še ena stvar je: imam macro za izpis števila z besedo a mi ne deluje pravilno. Ko se poigravam s tem macrojem mi včasih izpiše #VALUE! ali #NAME? pa tudi #REF. Nikakor mi ga ne uspe vstaviti, da bi pravilno deloval. Macro je namreč za izpis v srpsko-hrvatskem jeziku.
Verjetno bi bolje razumeli, če bi vam vzorec poslal, a kolikor se spominjam ispred let to ni bilo dopustno in verjetno je tudi danes temu tako.

Lep pozdrav
dergy
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Izdelava računa

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,
dergy napisal/-a:Pri Vašem primeru pa sem opazil, da ste vse operacije imeli v eni to je zadnji celici vrstice. No, saj verjetno je tudi moja pot pravilna a ne elegantna.
Da; obe poti sta enakovredni in tudi dajeta isti rezultat. Gre samo za to, kateri postopek vam je bolj všeč oz. se v njem lažje znajdete. Vsak vmesni rezultat lahko namreč (tako kot vi) zapišete v lastno celico ali pa z njim (tako kot jaz) računata kar naprej.
dergy napisal/-a:Pa še ena stvar je: imam macro za izpis števila z besedo a mi ne deluje pravilno. Ko se poigravam s tem macrojem mi včasih izpiše #VALUE! ali #NAME? pa tudi #REF. Nikakor mi ga ne uspe vstaviti, da bi pravilno deloval. Macro je namreč za izpis v srpsko-hrvatskem jeziku.
Tu pa vam tako ali tako nebi mogel kaj veliko pomagati, saj celotnega makra pač nebi šel popravljat. Če vam makro ne deluje pravilno, potem bi pač sklepal, da je napačno napisan. Sicer pa imate funkcijo (makro), ki vam številko pretvori v besedo zastonj dosegljiv tudi na mojih spletnih straneh, in ta verzija tudi pravilno deluje :)
dergy napisal/-a:Verjetno bi bolje razumeli, če bi vam vzorec poslal, a kolikor se spominjam ispred let to ni bilo dopustno in verjetno je tudi danes temu tako.
Ne prilog na forumu še vedno ne dovolim, lahko pa del kode vedno prilepite v samo vprašanje / odgovor.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori