Shranjevanje excela v binarni obliki

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
mkralj123
Prispevkov: 77
Pridružen: Sr Jan 14, 2009 12:21 pm

Shranjevanje excela v binarni obliki

Odgovor Napisal/-a mkralj123 »

Pozdrav

Zanima me za kkašne namene je uporabno shranjevanje excelovih dokumentov (Excel 2007 )
v binarni obliki?
Sprašujem zaradi težave, ker imam pri nek excelov dokument, ki se je "razširil" iz meni
neznanih razlogov na cca. 170 MB velik dokument, kar mi povzroča probleme pri odpranju
in manipuliranju.
Dokument je sestavljen iz kar precejšnjega števila del. listov, na katerih pa ni pretirani veliko podatkov
(cca., 100 vrstic na vskaem in cca. 250 stolpcev, z veliko praznega prostora).
Že če shranim samo prvi delovni list v nov dokument le ta doseže velikost 10 MB.
Ob shranjevanju v binarni obliki se mi velikost tega dokumenta zmanjša za faktor 5.
Pri ponovnem odpiranju sicer ne opazim kakšnih posebnih sprememb ali težav.
Celotni dokument se iz navedenih 170 MB skrči na 44 MB.

Obstaja kakšen uporaben nasvet kako odkriti vzrok za, po moje, preveliko velikost dokumenta
ob shranjevanju?

lp marko
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Shranjevanje excela v binarni obliki

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Najprej glede velikosti same datoteke. Vsaka datoteka v MS programih lahko v določenem trenutku zraste preko "vseh meja", saj se v njej shranjuje mnogo različnih stvari. Najlažje je zmanjšati velikost datoteke tako, da:
  1. Najprej pobrišete iz vseh listov vse vrstice in stolpce, ki jih ne potrebujete
  2. Prekopirate liste v drugo datoteko in potem uporabljate dalje to novo datoteko
Še bolje pa je (če je možno), da podatke prekopirate v prazen delovni zvezek.

Kar pa se tiče binarne oblike shranjevanja pa je stvar veliko bolj zakomplicirana. XLSX datoteke so pravzaprav (ZIP) datoteke, torej navadne stisnjene datoteke. XLSX datoteko lahko razpakirate in v njej boste našli množico XML, HTML, CSS in podobnih tekstovnih datotek, ki jih znajo brati mnogi operacijski sistemi in naprave. XLSB pa je microsofotva binarna datoteka in jo je mnogo težje brati in razpakirati.

TOREJ:
Če boste datoteke uporabljali samo na računalniku z MS Windows operacijskim sistemom in samo v povezavi z Excelom 2007 ali novejšim potem so binarne datoteke XLSB najboljša izbira, saj so manjše in hitrejše. V kolikor pa boste datoteke uporabljali kjerkoli drugje ali s katerimkoli drugim programom, potem pa je XLSX prava izbira.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori