pogojno oblikovanje

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
mipax
Prispevkov: 57
Pridružen: Po Avg 01, 2005 9:37 pm

pogojno oblikovanje

Odgovor Napisal/-a mipax »

Imam eno težavo, ki je ne znam sam rešiti.

Obstoječe celice že vsebujejo datume.

Pogojno oblikovanje sem nastavil, da se celica pobarva rdeče, če je datum starejši od današnjega datuma. Potem se kopiral oblikovanje na vse celice z datumi.
V nekaterih celicah se sprememba takoj res zgodi kot sem pričakoval, v nekaterih pa samo, če se postavim v zgornjo vrstico, kjer je tekst datuma in pritisnem enter. Če pritisnem enter, ko sem na celici pa ne pomaga.

Kako bi rešil zadevo, da mi nebi bilo potrebno vsak datum ponovno vnašati, ker imam datumov precej in kaj je narobe ?
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: pogojno oblikovanje

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Prvo vprašanje je, kako ste kopirali pogojno oblikovanje in kako je pogoj za pogojno oblikovanje sploh napisan. A predpostaviva, da ste to naredili pravlno (pogojno oblikovanje sicer najlažje kopirate tako, da v originalni celici pač kliknete ikonco čopiča in potem to prekopirate na vse ostale celice).

Bolj se namreč nagibam k drugi možnosti in to je, da vi v celicah sploh nimate datumov! Torej vi že vidite da so datumi, a Excel jih ne vidi kot takšne - on pač misli, da je tam nek niz znakov. Ko pa vi takšno celico izberete in pritisnete ENTEE pa Excel vsebino še enkrat pogleda in ugotovi, da je to pravzaprav datum ter privzame datum in uredi pogojno oblikovanje.

Kako to rešiti? Vse celice morate pač pretvoriti v datumsko obliko kar naredite s funkcijo DATEVALUE.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
mipax
Prispevkov: 57
Pridružen: Po Avg 01, 2005 9:37 pm

Re: pogojno oblikovanje

Odgovor Napisal/-a mipax »

Hvala za odgovor.

Res je kot ste napisali. Postopek, ki ste ga predlagali deluje v redu, čeprav zahteva malo več korakov a je vseeno dosti bolje kot na roke nekaj stokrat urejat in pritiskat enter. :D
Sem pa ugotovil, da je bolje uporabiti VALUE, kot DATEVALUE, ker slednje vrne napako, če naleti na pravilni zapis datuma, VALUE pa vedno vrne številko, ki jo potem spremenim v datumsko polje.

Čudi me, da se z nastavitvijo tipa celice npr. v datumsko to ne popravi samo.
Kot sem spreminjal nastavitve tipa celice je bil v celici ne glede izbrani tip podatkov še vedno niz znakov. Problem je bil tudi, ker so bili v stolpcu z datumi nekateri datumi pravilno zapisani, nekateri pa ne in ni bilo moč na prvi pogled ugotoviti ali je tip podatka v pravi obliki ali ne.

Svoj problem sem tako sicer rešil, me pa še vedno zanima ali bi se dalo na kakšen način take nepravilne zapise pretvoriti v določen tip, npr. za celoten stolpec celic v datumsko obliko.
Ker pri kopiranju podatkov (npr. datumov) iz raznih virov v excel nikoli ne veš kakšen tip podatkov se bo namestil v celice.
Kot se mi dozdeva sem imel zaradi podobne zmešnjave tipa podatkov probleme tudi pri sortiranju in filtriranju. Tudi pri uvozu podatkov iz excela v acess nastanejo težave, če v stolpcu niso vsi podatki istega tipa, čeprav na videz izgleda, da so.

Ali bi se dalo to preveriti s kakšnim makrom npr. če so vsi podatki v celicah določenega stolpca istega tipa in jih popraviti?
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: pogojno oblikovanje

Odgovor Napisal/-a admin »

mipax napisal/-a: Svoj problem sem tako sicer rešil, me pa še vedno zanima ali bi se dalo na kakšen način take nepravilne zapise pretvoriti v določen tip, npr. za celoten stolpec celic v datumsko obliko.
Ne; Excel takšnega orodja nima.
mipax napisal/-a: Ali bi se dalo to preveriti s kakšnim makrom npr. če so vsi podatki v celicah določenega stolpca istega tipa in jih popraviti?
Da; z makrom pa bi to seveda šlo ;)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori