Združevanje razredov

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
rkay
Prispevkov: 1
Pridružen: Pe Sep 12, 2014 9:10 pm

Združevanje razredov

Odgovor Napisal/-a rkay »

Zdravo, sem nov na forumu, tako da lep pozdrav vsem :)

Imam en problem in sicer moram združiti razrede ki so napisani v številkah skupaj, da dobim skupno število izdelkov.
za boljšo predstavo:

izdelek / količina / lokacija
110 / 20 / LJ
100 / 300 / MB
200 / 434 / KP
203 / 54 / LJ

izdelko z 1.. spadajo v razred EKO, izdelki z 2.. pa v razred TID.
rad bi da excel združi vse "EKO" izdelke in mi pove skupno količino, enako za "TID" izdelke.
Zadevo bom uporabil enkrat tedensko in bom jemal podatke iz enega excel fila in ga dajal v svojega ki bo beležil zgodovino zalog.

Mi lahko kdo pomaga, nisem namreč še dovolj dost večš excelovih zmožnosti.

Hvala vnaprej in lep pozdrav, rkay
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Združevanje razredov

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Na poti k rešitvi morate zagotovo najprej določiti razrede, saj 110, 100, 200 ipd. pač niso razredi, temveč so razredi 1, 2, 3. Glede na vaš opis sklepam, da je tukaj govora o prvi številki izdelka zato je potrebno Excelu to prvo številko pač predstaviti. To vam reši funkcija LEFT. Če torej nadaljujeva vaš primer in predpostaviva, da imate v prvih treh stolpcih podatke (izdelek, količina in lokacija), lahko v četrto kolono zapišemo razred in sicer tako, da v D2 vpišete formulo:

Koda: Izberi vse

=LEFT(A2;1)
ter formulo potegnete navzdol. S tem ste v koloni D dobili razred vsakega izmed artiklov.

Sedaj dalje pa imate več možnosti. Če vas zanima samo količina določenih razredov lahko to izveste z uporabo funkcije SUMIF; recimo za razred 3:

Koda: Izberi vse

=SUMIF(C2:C1000;3;B2:B1000)
Lahko pa s pomočjo vrtilne tabele (to pa je že naprednejša uporaba Excela) tudi izdelate tabelo količin po razredih.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori