Število dni v posameznem tednu

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
dajnar
Prispevkov: 3
Pridružen: Pe Jan 16, 2015 12:34 pm
Kraj: Škofja Loka

Število dni v posameznem tednu

Odgovor Napisal/-a dajnar »

Lep pozdrav
Imam problem, ki ga ne znam rešiti. Imam tabelo, v kateri imam ime in priimek delavca in pa datum začetka bolniške in datum konca bolniške. Izračunati moram, koliko dni je bilo v prvem, drugem tretjem, četrtem in petem tednu, s tem, da mi nedelje ne upošteva.

Če je bil nekdo na bolniški od 1.1.2014 do 31.1.2014, je to 4 dni v 1. tednu, 6 dni v 2. tednu, 6 dni v 3. tednu, 6 dni v 4. tednu, 5 dni v 5. tednu.
Nikakor mi ne uspe naredit formulo, ki bi mi to izračunala.

Lp, Primož
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Število dni v posameznem tednu

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Ne morete pričakovati, da bo imel Excel funkcijo, ki bi ji podali dva datuma in ona bi vam kar vrnila število delovnih dni po tednih. Če nič drugega, lahko vsaka Excelova funkcija vrača samo en rezultat, vaša pa naj bi jih vrnila kar 5.

Excel pozna funkcijo, ki vam glede na podana datuma vrne število delovnih dni med njima. Funkcija se imenuje NETWORKDAYS.INTL in sprejme 4 parametre:
  1. Začetni datum
  2. Končni datum
  3. Številko, ki pove, kateri dnevi v tednu so nedelovni (v vašem primeru, ko je nedelavna samo nedelja, morate podati konstanto 11)
  4. Seznam celic s prazniki
Če torej v vašem primeru v celico A1 vpišete 1.1.2014 in v celico A2 31.1.2014, ter v celice F1 do F15 datume praznikov v leti 2014 (ali kolikor je pač bilo praznikov), potem je formula sledeča:

Koda: Izberi vse

=NETWORKDAYS.INTL(A1;A2;11;F1:F15)
Sedaj pa k vaši rešitvi

V vašem primeru pa morate najprej določiti tedne v letu 2014, to najlažje storite tako, da v celico A1 vpišete (30.12.2014 - zadnji ponedeljek leta 2013), v celico B1 pa (5.1.2014 - prva nedelja leta 2014) in s tem ste zapisali prvi teden leta 2014.

Sedaj v celici A2 in B2 vpišete =A1+7 in =B1+7, ter formulo potegnete navzdol, s tem dobite posamezne tedne leta 2014:

Koda: Izberi vse

30.12.2013	05.01.2014
06.01.2014	12.01.2014
13.01.2014	19.01.2014
Potem pa lahko z uporabo teh mejnih datumov in uporabo funkcije NETWORKDAYS.INTL izračunate tudi delovne dneve po tednih.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
dajnar
Prispevkov: 3
Pridružen: Pe Jan 16, 2015 12:34 pm
Kraj: Škofja Loka

Re: Število dni v posameznem tednu

Odgovor Napisal/-a dajnar »

Hvala za hiter odgovor, vendar se zatakne že pri formuli
=NETWORKDAYS.INTL(A1;A2;11;F1:F15) ki mi vrne rezultat #IME?

Sem že ugotovil, namreč v Excelu 2007, ki ga uporabljam funkcije NETWORKDAYS.INTL še ni.

Lp, Primož
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Število dni v posameznem tednu

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Ne, omenjene funkcije v Excelu 2007 še ni. V Excelu 2007 pa ta problem ni preprosto rešljiv, saj ima omenjeni Excel samo funkcijo NETWORKDAYS, ki sobot ne zna obravnavati kot delovnih dni.

Rešitev je torej samo v posebni VBA funkciji, ki vam jo lahko napišem tudi jaz.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
dajnar
Prispevkov: 3
Pridružen: Pe Jan 16, 2015 12:34 pm
Kraj: Škofja Loka

Re: Število dni v posameznem tednu

Odgovor Napisal/-a dajnar »

admin napisal/-a:
Rešitev je torej samo v posebni VBA funkciji, ki vam jo lahko napišem tudi jaz.
Hvala za prijaznost. Ker to rabim za ženino službo, da bi ji olajšal ročno delo vnašanja tednov in bi to uporabljala na Excelu 2010, mislim, da bi bila prevelika zmeda.
Bistvo tega problema pa je, da ga poskušam v čimvečji meri rešiti sam, če ne gre pač ne gre. Če mi napišete celo VBA funkcijo se s tem nisem naučil ničesar.
Sicer mi pa ni čisto jasna niti razlaga, ki bi jo lahko uporabil v Excelu 2010, saj se mi (po mojem skromnem znanju Excela) zdi, da bi moral vključiti tudi funkcijo IF, da bi mi lahko posamezne dneve seštelo in ustrezno rangiralo po tednih.

Lep pozdrav, Primož
Odgovori