Zaščita lista ali nekaj podobnega

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
AnejK
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Jul 07, 2014 9:26 am

Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a AnejK »

Pozdravljen,
imam sledeči problem, ki še ga kljub pogosti uporabi Excela nisem srečal.

Imam eno napravo-merilnik, ki shranjuje podatke meritev v svoj pomnilnik, nato pa je te podatke možno izvozit v Excelovo datoteko. Nato pa bi jaz rad te podatke malo obdelal in tukaj se pojavi problem.
Rad bi avtomatsko izračunaval povprečje s funkcijo AVERAGE in on mi javi napako #DEL/0!...Imam občutek, da je list nekako zaščiten pa ne najdem kako. Zaščite lista ni, prav tako ni spisanega nobenega makra ipd.
Kot test sem probal ročno spisat funkcijo npr. =(št1+št2)/2 --> na tak način pa zadeva deluje. Isto velja za funkcijo SUM. Kot zanimivost pa povem, da funkcija LEFT IN RIGHT deluje normalno. Zato sem rahlo zmeden.

Ali ste se že srečali s podobnim problemom?

Hvala za odgovor,
Anej
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

To ni popolnoma nič nenavadnega in funkcija AVERAGE lahko vrne napako 'Deljenje z 0' (kar pomeni #DEL/0!) kadar uporabite funkcijo nad celicami v katerih ni niti ene številke. To pa hkrati pomeni, da vsebina celic, nad katerimi izvajate funkcijo AVERAGE ni numerična. Vi seveda lahko vidite številko, a ni nujno da tudi Excel to celico vidi kot celico s številko.

Pravi test je torej, da vzamete dve celici iz tega območja, recimo A1 in A2 ter napišete:

Koda: Izberi vse

=(A1+A2) / 2
in
=AVERAGE(A1:A2)
V kolikor ne deluje nobena izmed njiju, potem gre za problem, ki vam ga opisujem, v kolikor pa prva deluje druga pa ne... pa vam tega skorajda ne vrjamem.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
AnejK
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Jul 07, 2014 9:26 am

Re: Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a AnejK »

Saj sem tako napisal. Tudi sam se preizkus naredil na ta način. Bi vam poslal prtsc, pa ne znam objavit slike :)
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a admin »

Če torej trdite, da funkcija (celici sta seveda lahko drugi!)

Koda: Izberi vse

=(A1+A2) / 2
vrne numerični rezultat, funkcija

Koda: Izberi vse

=AVERAGE(A1:A2)
pa vrne napako, mi pošljite omenjeno Excelovo datoteko na info@matjazev.net, ker (kot rečeno) je to potem tako čudno, da težko vrjamem.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
AnejK
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Jul 07, 2014 9:26 am

Re: Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a AnejK »

Dobite na mail.
S takim problemom se še nisem srečal in edino rešitev vidim v vas, ki ste guru na tem področju :)
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a admin »

:) situacija je natančno takšna, kot sem jo opisal, kjer pa sem pozabil, da Excel že par let zna v izrazih, kjer se celica pojavi sama, zamenjati podatkovni tip.

Vi v Excelovi tabeli nimate številk, temveč besedilo, kar je lepo vidno, saj so vrednosti poravnane desno (besedilo) in ne levo (števila). In v izrazu =A1+A2 Excel pač pretvori vrednosti A1 in A2 v številki, ter ju sešteje, kadar pa celice uporabite znotraj funkcij, pa Excel teh pretvorb ne izvaja.

Rešitev je torej zelo trivialna. Besedilo morate pretvoriti v številko, kar naredite s funkcijo:

Koda: Izberi vse

=INT(A1)
in potem naslednje funkcije (AVERAGE, MIN, MAX...) izvajati pač nad "popravljenimi" vrednostmi.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
AnejK
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Jul 07, 2014 9:26 am

Re: Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a AnejK »

Najlepša hvala za odgovor. Ampak sedaj pa se mi je pojavil drug problem.
Vsa potrebna števila sem si sedaj prilagodil s pomožnim stolpcem, kateri jih spreminja v številski tip.

Sedaj pa bi rad pridobil povprečje števil, katere so beležene v nekem stolpcu pod pogojem, da je zaporedno število meritve npr. 52.

=AVERAGEIF($I$6:$AB$20;I6:I20="52";$AB$6:$AB$20) -> in spet se pojavi napaka(tudi če dam 52 iz " "). Vendar ne vem, kje tiči težava.
Ali se da brez uporabe VBA uredit tudi, da bi po vrsti izračunaval povprečje vrednosti, za število meritve 51, potem v drugi vrstici kar za 52 in za 53 itd. ?
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Funkcija AVERAGE if uporabljate napačno. Drugi parameter nima več obsega, temveč je obseg pač prvi parameter. V vašem primeru torej nekaj takšnega:

Koda: Izberi vse

=AVERAGEIF($I$6:$I$20;"=52";$AB$6:$AB$20)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
AnejK
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Jul 07, 2014 9:26 am

Re: Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a AnejK »

Ups, jaz pa sem zmeraj mislil, da moram v obseg vključiti tabelo od eniga stolpca, do drugiga stolpca v katerih imam podatke... Hvala.
Sedaj bi pa rad rešil, da bi lahko namesto ročno vpisane vrednosti na sredini - torej 52, funkcija v novi vrstici sama prešla na številko 53 itd. Ali se sploh, da v pogoje vključevat vrednosti celic in na tak način spreminjat same pogoje?
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

seveda, če imate recimo v celici X15 zapisano vrednot 52 potem sta sledeči formuli enakovredni:

Koda: Izberi vse

=AVERAGEIF($I$6:$I$20;"=52";$AB$6:$AB$20)
=AVERAGEIF($I$6:$I$20;X15;$AB$6:$AB$20)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
AnejK
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Jul 07, 2014 9:26 am

Re: Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a AnejK »

Najlepša hvala!
AnejK
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Jul 07, 2014 9:26 am

Re: Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a AnejK »

Pozdravljeni,

spet imam problem, ki niti ne vem kako ga bi opisal in kam uvrstil.

V Excelu imam preko formule povezane celice iz ene druge datoteke. In na vsake toliko časa pač samo potegnem oziroma razširim celice na več vrstic, da se mi posodobijo na novo vpisani podatki iz prvega dokumenta. Ker gre za precej veliko količino podatkov, si bi rad v stolpcu vklopil razvrščanje vrednosti od najmanjšega do največjega in to tudi Excel stori. Potem, ko si uredim podatke, pa bi rad, da ko izklopim filter tega stolpca oz. razvrčanje celic, vrne Excel vse celice na prvotna mesta, torej, da bom ob naslednjem urejanju dokumenta samo razširil obseg od zadnje vrstice navzdol... Sem vsaj približno bil jasen?

Za pomoč že vnaprej hvala.

Lep pozdrav,
Anej
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravlejni,

1. Prosim, da za nova (nepovezana) vprasanja odprete novo temo.

2. Kolikor rarumem vas problem, je slednji nepobezan s tem, od kot dobite podatke. Ko Excel enkrat podatke razvrsti, jih ne morete vec povrniti v prvotno zaporedje (razen seveda s funkcijo 'razveljavi', ki pa razveljavi tudi vse ostalo kar ste naredili.

Resitev vasega problema pa je dokaj trivialna. K vasim podatkom dodajte se eno kolono v katero zapisite zaporedno stevilko. Od todbdalje lahko podatke sortate, premetavate..., saj jih lahko vedno preprosto povrnete v prvotno stanje tako, da jih posortirate po koloni z zaporedno stevilko.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
AnejK
Prispevkov: 22
Pridružen: Po Jul 07, 2014 9:26 am

Re: Zaščita lista ali nekaj podobnega

Odgovor Napisal/-a AnejK »

Se opravičujem, vendar nisem vedel kam bi tako vprašanje spadalo...

Hvala za odgovor, preprosta zadeva, ki se je nisem spomnil:) Hvala še enkrat!
Odgovori