SUMIFS in AVERAGEIFS

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
jaka
Prispevkov: 2
Pridružen: So Sep 19, 2015 7:51 am

SUMIFS in AVERAGEIFS

Odgovor Napisal/-a jaka »

Izvoz iz ERP sistema mi v Excelu ponudi precej obširno bazo podatkov iz katere potrebujem izluščiti nekaj uporabnih podatkov.

Kljucni podatki so vsota Prodaja, povprečje Marza, povprečje Marza%, Trzni delez drzava in Trzni delez skupaj, pri čemer je tu omejitev Drzava, Podjetje in Produktna skupina. Verjetno bosta smiselni funkciji SUMIFS in AVERAGEIFS, vsekakor pa bi rad, da v prihodnosti na nove podatke spremenim range, po potrebi še državo, podjetje in produktno skupino, in pridem do istih podatkov.

Mimogrede, kako lahko objavim primer v Excelu?

Hvala!
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: SUMIFS in AVERAGEIFS

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Datotek v forum ne morete dodajati, saj sem to pred leti ukinil, ko se je forum sprevrgel v pošiljanje datotek in prošnje za rešitev. Problem je torej v forumu potrebno pač opisati in se potrudit, lahko pa prikažete manjšo tabelo, da bolje opišete problem. Recimo, da imate takšno tabelo s podatki, kot je prikazana spodaj:

Koda: Izberi vse

   A          B      C         D
Prodaja    Država Podjetje Prod.Skupina
      1    SLO    ABC      PS1
      2    CRO    ABC      PS1
      3    BIH    TST      PS1
      4    SLO    TST      PS2
      5    SLO    TST      PS3
      6    BIH    TST      PS1
      7    SLO    DEF      PS1
Torej v koloni a imate prodajo, v kolonah B do D pa državo, podjetje in prodajno skupino. Če vas sedaj zanima prodaja v Sloveniji za podjetje ABC in prodajno skupino PS1, morte napisati sledečo formulo:

Koda: Izberi vse

=SUMIFS(A2:A8;B2:B8;"=SLO";C2:C8;"=ABC";D2:D8;"=PS1")
V prvi parameter formule zapišete območje celic, ki jih želite seštevati (A2:A8), nadalje pa lahko zapišete več pogojev. Vsak pogoj pa je sestavljen iz območja in samega pogoja, ki mora na tem območju veljati. Najpomembnejše pri uporabi te funkcije je dejstvo, da morajo območja zajemati ISTE VRSTICE, sicer funkcija ne more delovati, torej vsa območja morajo vsebovati iste vrstice!! Funkcija pa potem deluje tako, da najprej pogleda katere vrstice imajo v koloni B zapisano SLO, potem izmed tistih pogleda vse ki imajo v koloni C zapisano ABC in na koncu še tiste ki imajo v koloni D zapisano PS1.

Sešteje pa seveda potem samo vrstice, ki ustrezajo vsem pogojem.

Popolnoma enakovredno velja za funkciji AVERAGEIFS in COUNTIFS, le da prva izračuna povprečje vseh ustreznih vrstic, druga pa jih prešteje.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
jaka
Prispevkov: 2
Pridružen: So Sep 19, 2015 7:51 am

Re: SUMIFS in AVERAGEIFS

Odgovor Napisal/-a jaka »

Hvala za tole, nekako mi uspeva.

Trenutno imam samo še dve težavi:

1) Kaj se zgodi, če je npr naziv podjetja s presledki in reimo šifro? V tem primeru mi formula ne deluje.

2) Če hočem rezultat na drugem listu, potem formulo v oklepaju začnem z 'ime lista'!, ne?

Hvala in lp!
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: SUMIFS in AVERAGEIFS

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

1) Kaj se zgodi, če je npr naziv podjetja s presledki in reimo šifro? V tem primeru mi formula ne deluje.
Funkcija deluje tudi s presledki in posebnimi zanki, vendar pa morate naziv napisati povsem natančno. Če sta med podatki dva presledka, vi pa napišete enega potem seveda ne deluje. Še večkrat vam formulo pokvari presledek na koncu ali kaj podobnega. Torej da bi funkcija delovala morate napisati NATANČNO takšen iskalni niz, kot so podatki v tabeli.

Če iščete niz 'Etol d.d. ", potem morate v funkcijo napisati natanko to:

Koda: Izberi vse

=SUMIFS(A2:A8;B2:B8;"Etol d.d. ")
Pazite, recimo na koncu sem napisal presledek, ker je tudi v originalnem nizu presledek na koncu.

V funkciji lahko tudi vidite, da nisem napisal znaka'=', ker ni potreben, če ga ne napišete funkcija privzame operator =. Lahko pa seveda uporabite tudi druge ooperatorje, kot so >, <, <>. Vendar pa so ti smiselni samo pri številkah, ko recimo iščete vse osebe, ki so starejše od 30 let (">30").

Pri besedilnih iskanjih pa vam je lahko v pomoč operator '*', ki zamenja poljubno mnogo znakov. Recimo:

Koda: Izberi vse

=SUMIFS(A2:A8;B2:B8;"*Etol*")
gornja funkcija najde vse celice, ki vsebujejo niz Etol, torej 'Moj Etol', 'Etol d.o.o', 'Podjetje Etol'...

2) Če hočem rezultat na drugem listu, potem formulo v oklepaju začnem z 'ime lista'!, ne?
Da
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori