Končna vsota ob upostevanju večih pogojev

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
ajk
Prispevkov: 60
Pridružen: So Jan 01, 2011 10:20 pm

Končna vsota ob upostevanju večih pogojev

Odgovor Napisal/-a ajk »

Pozdravljeni

Kako rešiti to zadevo. Nekaj sem probal z IF stavki pa se mi zaplete...
Imam več pogojev, na koncu tabele pa rabim pravilno vsoto. Da razložim prvi pogoj: (če je A1 P in če je B1 PON ali TOR ali SRE ali ČET ali PET ali SOB ali NED in če je C1 DOP potem je 6,5) itd
Pogoji:

Koda: Izberi vse

P	PON	DOP	6,5
P	TOR	DOP	6,5
P	SRE	DOP	6,5
P	CET	DOP	6,5
P	PET	DOP	6,5
P	SOB	DOP	6,5
P	NED	DOP	6,5
	NED	DOP	6,5
...
Tabela pa je taka:

Koda: Izberi vse

	PON	dop
	TOR	nov
	SRE	mon
...

Hvala ze vnaprej
lp
Zadnjič spremenil ajk, dne Po Feb 01, 2016 9:30 am, skupaj popravljeno 2 krat.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Končna vsota ob upostevanju večih pogojev

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Ne razumem povsem natančno, kaj želite. Kolikor razumem, želite sešteti vrednosti v koloni D za vse vrstice, kjer je v koloni A vrednost P, v koloni B (PON..NED) in v koloni C DOP. Če je temu tako, potem potrebujete kar veliko matrično funkcijo:

Koda: Izberi vse

=SUM((A1:A1000="p")*((B1:B1000="pon")+(B1:B1000="tor")+(B1:B1000="sre")+(B1:B1000="čet")+(B1:B1000="pet")+(B1:B1000="sob")+(B1:B1000="ned"))*(C1:C1000="dop")*(D1:D1000))
POZOR: Ko to funkcijo vnesete jo morate potrditi s hkratnim pritiskom tipk CTRL+SHIFT+ENTER, saj je to matrična funkcija Več o matričnih funkcijah si lahko preberete v različnih tematikah tega foruma ali na mojem blogu (http://www.matjazev.net/blog/?s=matrične)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
ajk
Prispevkov: 60
Pridružen: So Jan 01, 2011 10:20 pm

Re: Končna vsota ob upostevanju večih pogojev

Odgovor Napisal/-a ajk »

Zgleda da nisem dobro razložil. Bom probal razložit z sliko kjer je v vsaki vrstici napisan v četrti koloni rezultat, ki ustreza določenemu pogoju in razlaga.

Slika

V četrti koloni so rezultati ki ustrezajo pogojem, ki sem jih navedel zgoraj. Skupni rezultat v tretji koloni bi moral biti torej 97 in ne 39 ki ga dobim z matrično funkcijo

lp
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Končna vsota ob upostevanju večih pogojev

Odgovor Napisal/-a admin »

Pri najboljši volji vam ne znam pomagati. Kolono A ste spregledali in ni važno ali je tam P ali ni. V kolono B ste vpletli še "nov", "mon"...

Takole pač ne morem pomagati. Vse kar lahko rečem je da pač uporabite funkcijo SUM in to je to.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
ajk
Prispevkov: 60
Pridružen: So Jan 01, 2011 10:20 pm

Re: Končna vsota ob upostevanju večih pogojev

Odgovor Napisal/-a ajk »

Mogoče ne vem prav razložit kaj holem. Ne nisem kolone A spregledal. Lahko je P ali pa je prazno. Tudi v koloni B nisem dodal "nov", "mon".... Pogoji so napisani takoj na začetku teme. Še enkrat jin napišem tukaj:

Pogoji:

P PON DOP 6,5
P TOR DOP 6,5
P SRE DOP 6,5
P CET DOP 6,5
P PET DOP 6,5
P SOB DOP 6,5
P NED DOP 6,5
NED DOP 6,5
...

Skratka moja želja, da razložim:
prvo vrstico v tabeli: če je A1 prazno in je B1 "PON" in je C1 "dop" mora formula upoštevati za te pogoje 7 ur
druga vrstica v tabeli: če je A1 prazno in je B1 "TOR" in je C1 "nov" mora formula upoštevati za te pogoje 4 ure
.
.
.
peta vrstica v tabeli: če je A1 "P" in je B1 "PET" in je C1 "pop" mora formula upoštevati za te pogoje 9 ur


Upam da sem dovolj jasno napisal kaj je moja želja.

lp
Zadnjič spremenil ajk, dne Po Feb 01, 2016 9:30 am, skupaj popravljeno 2 krat.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Končna vsota ob upostevanju večih pogojev

Odgovor Napisal/-a admin »

In zakaj torej ni ustrezna funkcija =SUM(D2:D1000)?
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
ajk
Prispevkov: 60
Pridružen: So Jan 01, 2011 10:20 pm

Re: Končna vsota ob upostevanju večih pogojev

Odgovor Napisal/-a ajk »

Zato ker sem v kolono D jaz ročno vpisal ure. Jaz pa želim da se to vpise avomatsko. Npr. če je v stolpcu B "PET" in v stolpcu C "dopoldan" se avtomatsko vpiše v stolpec D "7", če zdaj spremenim v stolpcu C "dopoldan" v "nov" bi se moralo avtomatsko vpisat 4 itd.

Primer kode ko se avtomatsko vpiše v stolpec D "7" če je v stolpcu C "dopoldan"

Koda: Izberi vse

=IF(OR(B1="pon";B1="tor";B1="sre";B1="čet";B1="pet")*OR(C1="dopoldan");7)
Slika

Ne uspem pa skombinirat vse tiste moje pogoje da bi mi to delalo avtomatsko

lp
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Končna vsota ob upostevanju večih pogojev

Odgovor Napisal/-a admin »

Naslov tematike se nikakor ne sklada z vprašanjem in to me je zmedlo. Vi ne potrebujete končne vsote, temveč potrebujete neko vrednost (število ur) glede na parametre. Zdaj tudi razumem tisto vašo tabelco ob prvem vprašanju.

Tega problema ne morete rešiti z IF stavki, saj je tabela prevelika. Uporabiti morate VLOOKUP. Ker pa VLOOKUP ne zmore delati z več kot eno vrednostjo, morate vse pogoje najprej združiti v eno vrednost in v tabeli iskati tisto vrednost. To najlažje naredite tako da med posameznimi elementi vstavite nek znak, recimo podčrtaj:

Koda: Izberi vse

=A1&"_"&B1&"_"&C1
Torej

Koda: Izberi vse

=VLOOKUP(A1&"_"&B1&"_"&C1, xxxx, 2, false)
Kjer je xxxx pač vaša vnaprej pripravljena tabela:

Koda: Izberi vse

P_PON_DOP   6,5
P_TOR_DOP   6,5
....
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
ajk
Prispevkov: 60
Pridružen: So Jan 01, 2011 10:20 pm

Re: Končna vsota ob upostevanju večih pogojev

Odgovor Napisal/-a ajk »

Se opravičujem če sem vas zmedel z mojim nejasnim vprašanjem.
Zdaj pa ne vem če jaz prav razumem . Kaj naredim narobe da je rezultat tak kot je:

Slika

Formula pa je taka:

Koda: Izberi vse

=VLOOKUP(A1&"_"&B1&"_"&C1; F1:G40; 2; FALSE)
lp
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Končna vsota ob upostevanju večih pogojev

Odgovor Napisal/-a admin »

Sklepam, da v celicah A1, B1, C1 nimate napisano samo 'P', 'Pon', 'Dop', temveč imate še kakšen presledek in potem dobite rezultat 'P _ PON_ DOP', kar seveda ni enako kot 'P_PON_DOP'.
  1. Da boste videli, kaj Excel išče, kar direktno vpišite formulo: A1&"_"&B1&"_"&C1
  2. Preden podatke združite jim odstranite odvečne presledke (Trim(A1)&"_"&Trim(B1)&"_"&Trim(C1))
  3. Popravite VLookup, da boste vedno iskali po isti tabeli, torej $F$1:$G$40 (!!!!) namesto F1:G40 - to sicer nima zveze s trenutno napako
Sicer pa trenutna napaka '#N/V' pač pomeni, da iskanega niza ne najde v tabeli.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
ajk
Prispevkov: 60
Pridružen: So Jan 01, 2011 10:20 pm

Re: Končna vsota ob upostevanju večih pogojev

Odgovor Napisal/-a ajk »

Najlepša hvala za vso pomoč, podporo in potrplenje. Res je bil problem v presledku, ki pa ga nisem opazil.

lp
Odgovori