Seštevek delovnih dni v tekočem mesecu

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
Zoki
Prispevkov: 22
Pridružen: So Feb 04, 2006 9:54 pm

Seštevek delovnih dni v tekočem mesecu

Odgovor Napisal/-a Zoki »

Pozdravljeni!
Imam Excelovo tabelo, kjer imam v celici C2 vpisan mesec, v celici C4 pa leto. V vrstici od celice D6 do celice AH6 imam vpisane samo številke dneva in sicer od 1 do 30 (oz. 31 odvisno od meseca).
Sedaj pa bi jaz rad imel formulo v celici AI7, da mi v tej 7. vrstici od D7 (ki je prvi dan v mesecu) prešteje samo delovne dni (od ponedeljka do petka, brez sobot in praznikov) v tekočem mesecu in sicer do zadnje izpolnjene celice, ki je lahko izpolnjeno do določenega dneva v mesecu (dinamično - sprotno vpisovanje).

Upam, da sem bil dovolj razumljiv. Praznike imam vpisane v celicah od C39:C47.
Poizkusil sem z workday funkcijo, ampak ne znam določiti začetni datum iz celic C2 in C4 in da naj excel razume, da je v D7 prvi dan, E7 drugi dan, itd.

L.p. Zoki
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Seštevek delovnih dni v tekočem mesecu

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Funkcija WorkDay vam tukaj ne more pomagati! Kako bi vam pa naj pomagala? Vi potrebujete funkcijo, ki zna izračunati število delovnih dni med dvema datumoma in to je funkcija NetWorkDays.

V vašem primeru tudi vedno veste prvi datum, saj je slednji vedno prvi datum v mesecu; torej 1.mesec.leto. Problem pa je izračunati zadnji vpisani datum, zato vam bom rešitev prikazal v štirih celicah, da bo lažje razumljiva. Izbral bom celice D17 do D20:

Koda: Izberi vse

D17: prvi datum
=DATE(C4;C2;1)

D18: Zadnja vpisana celica v vrstici 7. To je mrežna funkcija zato jo morate potrditi z CTRL+SHIFT+ENTER!!!!
{=MAX((D7:AH7<>"")*(COLUMN(D7:AH7)))}

D19: zadnji datum je za 3 prevelik, ker se začne v koloni D!
=DATE(C4;C2;D18-3)

D20: Rešitev: prvi datum, zadnji datum, polje s prazniki
=NETWORKDAYS(D17;D19;C39:C47)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Zoki
Prispevkov: 22
Pridružen: So Feb 04, 2006 9:54 pm

Re: Seštevek delovnih dni v tekočem mesecu

Odgovor Napisal/-a Zoki »

Pozdravljeni!
Res se zahvaljujem za hiter odgovor. Ampak mi excel v celici D19 prikaže #VREDN!, pa ne vem zakaj.
Bom poizkusil sam najti rešitev in javim. Mislim pa da je problem v tem, da imam v C2 celici napisan mesec, ne pa številko meseca......Ampak tudi če vnesem številko, se nič ne spremeni........
Idealno bi bilo, če bi imel ves ta niz kar v eni formuli.

L.p. Zoki
Zoki
Prispevkov: 22
Pridružen: So Feb 04, 2006 9:54 pm

Re: Seštevek delovnih dni v tekočem mesecu

Odgovor Napisal/-a Zoki »

Pozdravljeni!

Ne izide se mi. Kaže mi napačno vrednost. Bom še poizkusil.
Rad bi pa vedel, kako bi v neki vrstici seštel samo številke, ki so črne, rdeče obarvane pa ne (rdeče jih obarvam s spremembo barve številke)? Na koncu vrstice imam formulo "=sum(d7:ag7)".
Verjetno obstaja rešitev.

L.p.
Zoki
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Seštevek delovnih dni v tekočem mesecu

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,
Zoki napisal/-a:Rad bi pa vedel, kako bi v neki vrstici seštel samo številke, ki so črne, rdeče obarvane pa ne (rdeče jih obarvam s spremembo barve številke)?
To je čisto novo vprašanje in v kolikor se nanaša na staro vprašanje, potem vam formule seveda ne delujejo, saj se ne sprašujejo na črne/rdeče številke.

Kar pa se tiče samega vprašanja pa je odgovor NE. Excel nima vgrajenega načina za delovanje formul glede na barvo celic... In to bi bilo tudi nesmiselno, saj je možnih kombinacij preprosto preveč. Nekdo se potem lahko spomni, da bi sešteval samo celice, ki imajo drugo cifro podčrtano in nagnjeno... in ne vem kaj še vse.

Lahko pa si pomagate s funkcijo objavljeno v tejle tematiki in v sosednje celice pač zapišete neko vrednost glede na barvo celice in potem originalne celice seštevate glede na pogoj oz. vrednost teh novih celic.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori