Združevanje besedil

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
jurezgur
Prispevkov: 3
Pridružen: To Apr 26, 2016 9:12 am

Združevanje besedil

Odgovor Napisal/-a jurezgur »

Pozdravljeni,

zanima me, če se da, da iz spustnega seznama izberem določeno vrednost in mi v drugih celicah samo dopolni besedilo. Dam primer:

Jabolko 1 je rumene barve
Jabolko 2 je rdeče barve

Torej sedaj izberem iz spustnega seznama Jabolko 1 in mi v določeni celici "barva" samo dopolni "rumene barve". Če pa izberem jabolko 2 mi v isti celici "barva" dopolni "rdeče barve"

V excelu delam seznam strojev, ampak vsak stroj ima več modelov in tako se tudi nekatere komponente spreminjajo. Da pa mi ne bi bilo treba vsakič spreminjat, sem mislil, da bi samo iz seznama izbral model in bi se komponente same spremenile.

Hvala za pomoč
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Združevanje besedil

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Da seveda lahko naredite to. Ne vem sicer če vas razumem povsem natančno, a v kolikor vas razumem, lahko to0 rešite s funkcijo VLOOKUP. Naredite pač tabelo:

Koda: Izberi vse

Izbor     Vrednost
Jabolko1  rumene
Jabolko1  rdeče
In potem s funkcijo VLOOKUP glede na izbor poiščete ustrezno vrednost.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
jurezgur
Prispevkov: 3
Pridružen: To Apr 26, 2016 9:12 am

Re: Združevanje besedil

Odgovor Napisal/-a jurezgur »

Nevem če se prav razumeva. Bom priložil sliko:
Slika
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Združevanje besedil

Odgovor Napisal/-a admin »

Pribljižno sem vas razumel, vendar se vaš opis nikakor in pod nobenimi pogoji ne sklada s sliko, ki ste jo poslali.

Torej;

Vi morate najprej poiskati kolono v kateri se nahaja sadež (to naredite s funkcijo MATCH) in potem se na podlagi najdene kolone s funkcijo OFFSET premaknete za ustrezno število vrstic, da v najdeni koloni izpišete barvo, vrsto ali kvaliteto.

Če torej predpostaviva sliko, ki ste jo poslali in predpostaviva, da izbran element iz seznama zapišete v celico A5 (v celici A5 torej piše jabolko ali hruška ali sliva), potem so formule sledeče:

Koda: Izberi vse

za barvo     : =OFFSET(C1;1;MATCH(A5;D1:F1;0))
za vrsto     : =OFFSET(C1;2;MATCH(A5;D1:F1;0))
za kvaliteto : =OFFSET(C1;3;MATCH(A5;D1:F1;0))
S funkcijo Vlookup pa si v vašem primeru ne morete pomagati, ker imate tabelo zrcaljeno. S funkcijo vlookup bi si pomagali, če bi imeli sadeže napisane v vrsticah, elemente (barva, vrsta, kvaliteta) pa v kolonah.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
jurezgur
Prispevkov: 3
Pridružen: To Apr 26, 2016 9:12 am

Re: Združevanje besedil

Odgovor Napisal/-a jurezgur »

Najlepša hvala. Stvar deluje kot mora.

LP Jure
Odgovori