Celica, ki kaže na drugo celico

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
RTM
Prispevkov: 39
Pridružen: Po Mar 16, 2015 4:29 pm

Celica, ki kaže na drugo celico

Odgovor Napisal/-a RTM »

Lep pozdrav g. Matjaž Prtenjak ter zdravo in uspešno leto 2018 vam in vsem vašim :!:

Dnevno merim svoj krvni tlak, podatke vpisujem v excel preglednico, dodam še graf in mesečno pošljem zdravniku.

Slika

»Dodana vrednost« bi bila, da poleg vrednosti »minumum, maximum« dodam še datum kdaj so te vrednosti bile izmerjene.

Na naslovu
https://excelribbon.tips.net/T011441_Ce ... Value.html
sem našel recept kjer g. Allen Wyatt opisuje tri načine, ki delno rešujejo moj problem.

Vse tri rešitve sem vnesel v mojo preglednico in pravilno dobil podatek v kateri celici se nahaja ustrezni datum

Slika

Moja težava je, da ne znam izpisati vrednost te celice, ki jo naredijo ti trije načini g. Wyatta.

Vaše znanje in ideja kako oziroma katera excel funkcija ali makro vrneta vsebino celice, mi bo odličen začetek novega leta.
Prosim tudi za mnenje, kateri način g. Wyatta je najbolj primeren oziroma ali poznate in imate boljšo rešitev :idea:

Najlepša hvala za pomoč in rešitev!
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Celica, ki kaže na drugo celico

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Vse dobro v letu 2018 tudi vam.

Kar pa se tiče vprašanja, pa vam lahko pač povem, kako bi vaš problem rešil jaz, saj ne bom sedaj bral na kakšne načine so ga reševali drugi :):). Ideja je dokaj preprosta in za implementacijo potrebujete ssamo dve funkciji MATCH in INDEX. Ko v nekem stolpcu najdete minimalno vrednost (MIN) ali maximalno vrednost (MAX) se morate samo vprašati v kateri vrstici se ta vrednost nahaja. To vam vrne funkcija MACTH. V drugem koraku pa s funkcijo INDEX samo poiščete ustrezen datum v neki drufi koloni (v vašem primeru koloni A).

Torej. Predpostaviva, da imate tabelo, kjer so v koloni A zapisani datumi (A2:A300), v koloni B pa neke vrednosti (B2:B300).
Kot že veste, minimalno vrednost v koloni B najdete s funkcijo (recimo, da jo zapišete v celico d4):

Koda: Izberi vse

[D4]:  =MIN($B$2:$B$300)
Sedaj minimalno vrednost imate in lahko izveste v kateri vrstici se nahaja. To vam pove funkcija MATCH:

Koda: Izberi vse

[E4]: =MATCH(D4;$B$2:$B$300;)
Ustrezen datum pa dobite v celici F4 z uporabo funkcije INDEX:

Koda: Izberi vse

[F4]: =INDEX($A$2:$A$300;E4;1)
To je vsa umetnost!

Seveda pa lahko vse združite v eno malce večjo funkcijo, ki vam kar direktno pove datum, ko je vrednost recimo največja:

Koda: Izberi vse

=INDEX($A$2:$A$300;MATCH(MAX($B$2:$B$300);$B$2:$B$300;);1)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
RTM
Prispevkov: 39
Pridružen: Po Mar 16, 2015 4:29 pm

Re: Celica, ki kaže na drugo celico

Odgovor Napisal/-a RTM »

Perfektno in najlepša hvala :D :lol:

Dodana vrednost pa je vaša razlaga po korakih :P

Vse dobro še naprej in upam, da z moje strani ne bo preveč nadležnih vprašanj :oops:
RTM
Prispevkov: 39
Pridružen: Po Mar 16, 2015 4:29 pm

Re: Celica, ki kaže na drugo celico

Odgovor Napisal/-a RTM »

Ups, od veselja sem prehitro lopnil po ENTER, zato še naslednje:

Ali razpon celic mora biti označen z $ (dolar znak) :?:
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Celica, ki kaže na drugo celico

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

$ pa nima neposredne zveze z rešitvijo vašega problema in na formulo ne vpliva. Gre za relativno ~ absolutno naslavljanje in slednje je v Excelu ZELO pomembno v poštev pa pride če formule kopirate oz. premikate med celicami. Podrobno razlago si lahko preberete tukaj.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori