Evidenca stalne pripravljenosti na minuto natančen izračun ?

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
bilioldi
Prispevkov: 10
Pridružen: Ne Apr 10, 2016 11:08 am

Evidenca stalne pripravljenosti na minuto natančen izračun ?

Odgovor Napisal/-a bilioldi »

Pozdravljeni

V Excelu imam izdelano omenjeno evidenco za našo firmo, nisem pa siguren, da je na minuto točna.
Enostaven primer:
Dežurni delavec je imel prihod v soboto(pač vikend ali praznik) 09:30 in odhod 10:33 na obvezno dežurstvo. Tu je vse jasno, oddelane ure 1:03 se upoštevajo pri mesečnem fondu ur.
Ta isti delavec, ko je dežuren ima še obvezo, da je v stalni pripravljenosti. Zato moram izračunati ure in minute za posamezen dan, v sklopu meseca pa sešteti ure in minute za vsakega dežurnega delavca.
Začetek dneva imam v formuli kot 00:00:01, konec dneva pa 23:59:59.
Stalno pripravljenost (prvi del dneva) računam 9:30 - 00:00:01, tako dobim 09:29.
Stalno pripravljenost (drugi del dneva) računam 23:59:59 - 10:33, tako dobim 13:26:59.

Če seštejem oba dela dneva 09:29+13:26:59 dobim 22:56.
Če pa temu rezultatu dodam oddelane ure 01:03 dobim 23:59. Po mojem mi nekje manjka ena minuta, ali pa je moje izhodišče napačno.

Če se zmotim za eno minuto v enem dnevu, se v enem mesecu za cca 30 minut, kar pa več ni zanemarljiva napaka.

Prosim za komentarje ali morebitno rešitev.

LP bilioldi
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Evidenca stalne pripravljenosti na minuto natančen izrač

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Čim slišim za računanje ur na minuto natančno, se takoj spomnim na Miho Mazzinija in njegov čudovit članek 'Štempljanje Saša Hribarja', ki ga toplo priporočam v branje...

Zdaj pa k vašemu "problemu". Besedico problem sem dal v navednice, saj pri najboljši volji ne razumem zakaj počnete to kar počnete. Iz nečesa tako preprostega ste uspeli izdelati projekt!

Pri tem vašem projektu ne razumem zakaj za začetek dneva vzamete 00:00:01, konec dneva pa 23:59:59. začetek je 00:00:00, konec pa ravno tako 00:00:00, seveda pa gre za različen datum. Torej začne se lahko npr. 1.2.2018 00:00:00, konča pa 2.2.2018 00:00:00... Še bolj pa me bega zakaj pri božji volji vse to sploh počnete?

Torej izračunali ste, da je bil dežurni delavec na delovnem mestu 1:03 ure. Preostali del dneva pa je bil v stalni pripravljenosti. In kako dolgo je bil v pripravljenosti??? Ja hudiča; dan ima 24 ur, torej je bil v pripravljenosti 24:00 - 1:03 ure torej 22:57 ure.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
bilioldi
Prispevkov: 10
Pridružen: Ne Apr 10, 2016 11:08 am

Re: Evidenca stalne pripravljenosti na minuto natančen izrač

Odgovor Napisal/-a bilioldi »

Pozdrav

Hvala za odgovor. Razumel sem, da moram v celico kombinirati datum in čas (dd.mm.yyyy hh:mm) in sem dobil na tem enostavnem primeru pravi čas stalne pripravljenosti(s formulo =TEXT(e4;"m.dd.yyyy ")&TEXT(f4;"hh:mm"). To smo z vašo pomočjo uspešno rešili.

Ta aplikacija je reden projekt, samo sem hotel najprej pravilen izračun. Prej je bil za 1 minuto na dan napačen, izračun sem skopiral od bivšega sodelavca, ki mi je zagotovil, da je na minuto natančen. Mogoče sem izračun toliko popravljal, da je prej bil OK, potem pa sem jaz naredil napako za 1 minuto-ne vem.

1. Podatke izvažam iz aplikacije Jantar za Oddelek Režija Vzd.
2. Kreira mi datoteko CardExport.csv, ki ima glavo in podatke za izbrano obdobje (tekoči ali prejšnji mesec) in za izbrani Oddelek.
Koda Uporabniki Oddelek Dan Datum Začetek Začetek text Konec Konec text Zamuda Prezgodaj Skupaj Statistike
11 Primek Ime1 Režija Vzd SOB 3.02.2018 09:30 Prihod 10:33 Izhod 01:03 Sobota/Nedelja
3.Označim vse podatke brez naslovne vrstice v Csv file-ju, odprem ecelov file, zbrišem v dinamični tabeli vse podatke od prejšnjega obdobja, skopiram podatke v Csv file in jih prilepim v prvo celico dinamične tabele.
4. Iz drugega excelovega file-ja skopiram za aktualni mesec seznam dežurnih po dnevih za isti mesec. Tam so si dežurni v spustnem seznamu za določen dan izbrali svoj Priimek in Ime in mi pripravili podatke za aktualen mesec.
4. Z gumbom poženem makro za osvežitev vseh vrtilnih tabel.
5. Izberem aktualni mesec in natisnem listo za stalno pripravljenost
6. Sledi podpis dokumenta in vnos teh podatkov za dodatke pri plači za vzdrževalce, ki so bili dežurni v aktualnem mesecu.

Zdaj pa k glavnemu problemu:
Pravilno bi bilo, če bi izračunal čas, ko ni NOBENEGA delavca iz omenjenega oddelka na firmi.
Prvi (običajno dežurni) pride približno ob 5:00. Lahko se zgodi, da mora prvi priti električar ali strojnik, dežuren pa ravno druge stroke.
Lahko se zgodi, da mora priti dežuren zaradi alarma priti prej, potem gre domov, pa nazaj pride na predvideno popoldansko delo.
Vmes pa prihajajo drugi delavci in odhajajo.

Za izračun imam dve varianti A in B.
Varianta A: Poenostavim, prvi prihod bilo katerega delavca v oddelku je čas od dd.mm.yyyy 00:00 do prvega prihoda. Odhod zadnjega delavca je dd.mm.yyyy hh:mm in izračunam čas dd+1.mm.yyyy - dd.mm.yyyy hh:mm. Oba časa seštejem in imam stalno pripravljenost za en dan za dežurnega.

Varianta B: Se izračunajo časi, ko ni NOBENEGA delavca iz omenjenega oddelka na firmi. Na koncu se vsi ti časi seštejejo in imamo čas, kot zahtevajo vodilni.

Za varianto B ne vidim nobene rešitve v tem trenutku.

Če ima kdo izkušnje v tem problemu s stalno pripravljenostjo, mu bom zelo hvaležen. Obenem pa sprašujem ali varianta A zadosti predpisom(pač naši kolektivni pogodbi) in je če je fer do drugih dežurnih.

LP
Odgovori