Uvoz podatkov

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
ajk
Prispevkov: 60
Pridružen: So Jan 01, 2011 10:20 pm

Uvoz podatkov

Odgovor Napisal/-a ajk »

Pozdravljeni
Najprej vsem Srečno in zdravo 2024. Imam problem: iz NLB-ja izvozim podatke ob prometu na računu, ki ima končnico cvs. Potem pa te podatke uvozim v excel. Me postopkom uvoza izgleda vse OK, kolone so lepo formirane.

STR VODENJA RAČ je 2.60

Koda: Izberi vse

Description/Opis	Category/kategorija	+/-	Amount/Znesek
PRIPIS OBRESTI					+	0.62
STR VODENJA RAČ					-	2.60
Ko pa so podatki uvoženi, pa je STR VODENJA RAČ je feb..60

Koda: Izberi vse

Description/Opis	Category/kategorija	+/-	Amount/Znesek
PRIPIS OBRESTI					+	0.62
STR VODENJA RAČ					-	feb.60
Zakaj se to zgodi?

Hvala
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Uvoz podatkov

Odgovor Napisal/-a admin »

Hvala. tudi vam vse najboljše in veliko zdravja, ter sreče.

To se zgodi, ker Excelu niste eksplicitno povedali kakšna vrsta podtkov naj bi bila v posamezni koloni.

Vi uvažate decimalna števila s piko, ki pa ni ustrezen simbol za slovenske razmere, saj mi uporabljamo vejico! Temu primeru torej Excel niza 0.62 ne vidi kot številko - saj ni ustrezna številka(!!), temveč pač kot nek niz znakov. Po drugi strani pa 2.60 prepozna kot februar (2 je drugi mesec ==> februar), 60 pa prepozna kot leto.

Obstaja več načinov, jaz pa vam bom svetoval (po mojem mnenju) najlažjega :). Preimenujte datoteko in ji spremenite končnico CSV v nekaj drugega, recimo xxx. Potem pa uvozite to datoteko. Ker končnica ne bo več CSV, Excel ne bo vedel kaj naj s podatki dela in vam bo odprl čarovnika za uvoz podatkov. Tukaj pa boste potem lahko natančneje določili kaj so stolpci in kaj je v posameznem stolpcu.

Pri stolpu z zneski pa boste morali Excelu povedati da '.' predstavlja decimalni simbol. Malce poiščite po forumu kako se to naredi, saj sem to večkrat razlagal.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
ajk
Prispevkov: 60
Pridružen: So Jan 01, 2011 10:20 pm

Re: Uvoz podatkov

Odgovor Napisal/-a ajk »

Najlepša hvala. Tako kot pravite spremeniti je potrebno v Možnosti/Dodatno/Uporabi sistemska ločila in "povedati" excelu da '.' predstavlja decimalni simbol.
Če lahko še eno vprašanje. Kako bi najenostavneje seštel posamezno vse zneske ki imajo v koloni +/- '+' in vse zneske ki imajo v koloni '_'. Tabela je kar velika saj naredim izvoz za celo leto.

Že vnaprej hvala
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Uvoz podatkov

Odgovor Napisal/-a admin »

Sklepam, da vaš problem (v Excelu) ni tisti + ali - pred številko, temveč dejstvo, da tega Excel sploh ne vidi kot številko :(

Najprej morate Excelu (pri uvozu!) dopovedati, da je to kolona s številkami. Ko bo Excel to videl kot številke boste zadeve lako lepo seštevali tako kot ste navajeni in kot je pravilno - z uporabo funkcije SUM
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori