Vpis v dBASE

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
Matija
Prispevkov: 29
Pridružen: To Nov 08, 2005 1:39 pm

Vpis v dBASE

Odgovor Napisal/-a Matija »

Pozdravljeni!

Zanima me, če je možno s pomočjo Excela vpisati oziroma dodati podatke v podakovno bazo tipa dBASE IV. Imam namreč starejši program v DOS -u in bi si želel olajšati delo. Podatke že imam in jih moram sedaj ročno prepisovati. Z VBA sem že nekaj trudil pa ne gre - DOS program mi javi napako. Če pa sem datoteko odprl z Excelom in popravil par podatkov pa ni bilo problemov.
Ali se lahko podatki samo popravljajo, dodajati pa jih ni možno?

Hvala za odgovor in lep pozdrav
Matija
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Excel lahko obdeluje podatke v DBase IV obliki. Paziti morate samo, da so podatki konsistentni. Pri dodajanju podatkov zatorej pazite, da ne kršite ključev, indeksev ipd... To je vse.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Matija
Prispevkov: 29
Pridružen: To Nov 08, 2005 1:39 pm

Odgovor Napisal/-a Matija »

Pri ključih in indeksih bi pa rabil malo pomoči. Jaz namreč samo vpišem podatke v novo vrsto in to kot kaže ni v redu.

LP
Matija
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Tu pa se boste morali obrniti na izdelovalca originalnega progama, saj samo on ve kako je podatkovna baza sestavljena in kako so definirani ključi :(... Tu vam jaz, na žalost, ne morem pomagati.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Matija
Prispevkov: 29
Pridružen: To Nov 08, 2005 1:39 pm

Odgovor Napisal/-a Matija »

Nisva se razumela; približno vem kako so baze nastavljene in kako so definirani ključi. Zanima me samo, kako se po vnosu ključi in indeksi ponovno nastavijo :?: .
Izdelovalec programa pa mi žal ne more pomagati, ker ga ne poznam :oops: .

Hvala za tako hitre odgovore.

LP
Matija
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Ha, :(,

tega še nisem nikoli počel, ker DBase-a nisem nikoli uporabljal. V njegovem času 10-15 let nazaj sem uporabljal Paradox... A to ni pomembno. Poglejte, če vam bo koristila sledeča povezava http://www.ar.utexas.edu/Courses/parmen ... excel.html.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Matija
Prispevkov: 29
Pridružen: To Nov 08, 2005 1:39 pm

Odgovor Napisal/-a Matija »

S pomočjo, ki sem jo dobil na tej strani, mi je uspelo, da se dodane vrste vidijo, če spremembe shranim in ponovno odprem z Excelom. Prej tega ni bilo, Pa tudi v programom "DBU", ki je namenjen za urejanje dBase podakov se datoteka lahko odpre. Program, ki pa uporablja to datoteko pa še vedno javi napako. Najbrž manjka samo še kakšna malenkost pa bo delovalo. Imate mogoče še kakšen nasvet? Tabela dBase je verjetno precej podobna Paradox tabeli. Moram priznati, da z vpisi v tabele nimam ravno veliko izkušenj, le približno vem kako zadeve potekajo.

Hvala za pomoč in LP
Matija
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Kot sem vam že omenil, se z DBase nisem nikoli ukvarjal, a kolikor se spomnim, ima DBase indekse in ključe shranjene v drugih datotekah. Te datoteke imajo ista imena le druge končnice, namesto DBF neke IDX ali nekaj takšnega. In kolikor se spomnim ima DBase tudi neke programe, ki popravijo in uredijo te tabele saj je DBase znan (je bil znan!) po tem, da so se mu ključi/indeksi večkrat zamešali in jih je bilo potrebno popraviti s tistim programom.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Matija
Prispevkov: 29
Pridružen: To Nov 08, 2005 1:39 pm

Odgovor Napisal/-a Matija »

Pozdravljeni še enkrat!

Po dolgem času se oglašam še enkrat. Odkril sem zakaj pride do napake. V tabeli so tudi prazne celice - vnosi kjer ni podatkov in v teh stolpcih Excel naredi tip podatkov po svoje in s tem podre strukturo tabele v dBase. Zanima me, kako naj Excel "prepričam", da bo obdržal strukturo takšno kot mora biti, torej da bo tip podatkov pravilen (npr. datum, 8 znakov; številka, 10 znakov, 2 decimalni mesti ...). Poizkusil sem že izbrati stolpce v katerih je napaka in določiti tip podatkov, ampak ko vse skupaj shranim v obliko dBase IV Excel naredi po svoje.

Hvala za odgovor in lep pozdrav
Matija
Matija
Prispevkov: 29
Pridružen: To Nov 08, 2005 1:39 pm

Odgovor Napisal/-a Matija »

Naj še malo bolj natančno opišem v čem je problem.
Ko podatke odprem z exelom in tudi če nič ne naredim, samo ponovno shranim iz excela v obliko dBase IV mi DOS program javi napako, ker ne "prebavi" nekaterih oblik zapisa podatkov. To sem ugotovil tako, da sem šel od stolpca do stolpca in previl v kakšnem formatu - obliki je podatek zapisan. Problem pojavi v stolpcih kjer je prvi zapis praznen (brez vnosa). Jaz bi sedaj rad excel "prepičal", da ohrani obliko zapisa, kot jo zahteva DOS program, konkretno v mojem primeru so to štirje stolpci. Oblika mora biti: število z štirimi decimalnimi mesti, čas v obliki hh:mm:ss in enomestno število brez decimalnih mest. Karkoli sem poizkušal je excel na koncu te stolpce vedno shranil po svoje.

Še enkrat hvala za odgovor in lep pozdrav
Matija
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Hm,

Sem se malce "igral" z izvozom v DBF in pregledom teh datotek v DataBase Desktop-u. Glede na videno bi vam priporočal, da prazna mesta nadomestite z ustreznimi podatki.

V kolikor gre za datum, namesto praznega pač vpišite nek datum. Ponavadi se za to uporabi kakšem inicialni datum, ki se sicer v programu na more pojaviti (npr. 1.1.1950 ali kaj podobnega). Enako bi vam priporočil tudi za druge posatkovne tipe.

V kolikor pa to ne pride v poštev pa poizkusite dvoje. Najprej preverite vse prazne celice in se prepričajte da so res prazne (v njih ni napisano pololnoma nič, niti presledka) in shranite. Če to ne pomaga pa naredite ravno obratno. Pojdite v "prazne" celice in vanje vpišite zadostno število presledkov, ter poskusite ali bi to pomagalo.

Česa drugega pa vam ne znam predlagati.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Matija
Prispevkov: 29
Pridružen: To Nov 08, 2005 1:39 pm

Odgovor Napisal/-a Matija »

Matjaž najlepša hvala za pomoč, sedaj mi je končno uspelo :). V prvo kolono stolpca kjer se zahteva datum sem vpisal 01.01.1900 in kjer je zahtevano število sem prav tako samo v prvo kolono zapisal število s toliko decimalkami kot je zahtevano. Ne vem zakaj excel podre strukturo, ampak z manjše zvijačo se ga da "prepričati" da uboga.
Še enkrat najlepša hvala za pomoč in nasvete!

lp
Matija
Matija
Prispevkov: 29
Pridružen: To Nov 08, 2005 1:39 pm

Odgovor Napisal/-a Matija »

Dovolite še eno drobno vprašanje. Pri shranjevanju teh datotek me excel dvakrat "vpraša" za potrditev. Prvič, če želim shraniti spremembe, drugič pa, če želim ohraniti obliko DBF 4. Prvega vprašanja se znebim z "ActiveWorkbook.Save", kako pa drugega vprašanja?

Hvala in lep pozdrav
Matija
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Mislim, da bo tole pomagalo...

Koda: Izberi vse

  application.DisplayAlerts = False 
    ActiveWorkbook.Save
  application.DisplayAlerts = True
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Matija
Prispevkov: 29
Pridružen: To Nov 08, 2005 1:39 pm

Odgovor Napisal/-a Matija »

Super, deluje ko bomba. S celotno proceturo sem si prihranil najmanj pol ure prepisovanja na dan :D.

Še enkrat najlepša hvala in lep pozdrav
Matija
Odgovori