Naključno izbiranje

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
Micka
Prispevkov: 54
Pridružen: So Maj 20, 2006 5:53 pm

Naključno izbiranje

Odgovor Napisal/-a Micka »

Najprej želim srečno v novem letu :D , zdaj pa nadaljujem z vprašanjem:
v excelu imam vnešene naslednje podatke:

Glas za zdravnika/co Zaposlitev Ime in priimek Naslov Pošta Kraj

Alenka Simonič ZD NM Marija Okleščen Vaška cesta 22 8323 Uršna sela

Želela bi izmed vseh (vnosov je preko 300) pošiljateljev (kolona ime in priimek) jih naključno izžrebati recimo 10.
Ali je to možno in na kakšen način?

Hvala,

M.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Excel si naključno številko izmisi s pomočjo funkcije RAND(), ki vrne neko realno število med 0 in 1 toda manjše od 1. Za vas to sicer ni tako zelo pomembno, temveč je bolj pomembna uporaba:

Koda: Izberi vse

=INT(RAND() * 100) + 1   ta funkcija vrne naključno število med 1 in 100, vključno z 1 in vključno z 100
Če morate vi izbirati med 339 udeleženci potem se funkcija glasi (=INT(RAND()*339)+1).

S pomočjo funkcije INDIRECT, pa najdete vrednost v poljubni celici:

Koda: Izberi vse

=INDRECT("a13")  ta funkcija vrne vsebino celice A13
Sedaj oboje samo še združite in če imate imena udeležencev zapisana od A1 do A339 ptem vam bo funkcija:

Koda: Izberi vse

=INDIRECT("a"&(INT(RAND()*339)+1))
vrnila ime nakjlučne osebe. Če to funkcijo kopirate 10x boste dobili 10 imen. Lahko pa 10x pritisnete F9 in tudi dobite 10 imen... Torej POZOR, funkcija RAND() vrne naključno število VSAKIČ KO EXCEL karkoli preračuna. Konkretno to za vas pomeni, da ob pritisku na tipko F9 vedno dobite druga števila oz. druga imena.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
lukapet
Prispevkov: 4
Pridružen: So Jan 28, 2006 3:47 pm

Odgovor Napisal/-a lukapet »

Tudi meni je ta funkcija prišla zelo prav. Imel, pa bi še eno vprašanje? Namreč določeni zadetki, pri tej funkciji se ponavljajo. Zanima me ali obstaja kakšna funkcija, ki naključno izbere iz množice brez ponavljanja.

Hvala za odgovor.

lp

luka
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Kolikor je meni znano, Excel nima vgrajene(!) takšne funkcije, lahko pa se seveda napiše s pomočjo VBA.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori