seštevanje podatkov v filtrirani tabeli

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
mfric
Prispevkov: 3
Pridružen: To Sep 20, 2005 9:34 pm

seštevanje podatkov v filtrirani tabeli

Odgovor Napisal/-a mfric »

Morda ste v preteklosti že reševali podobne probleme, pa jih sedaj na forumih ne najdem. Moj problem je sledeč:
imam tabelo s kolonami, v koloni a je podatek denimo ba, eu, in podobno. Rad bi seštel kolono b v kateri so zneski. Opozoril pa bi, da mi nekoliko nagaja seštevanje v primerih, ko imam vklopljen filter v koloni c (prazna kolona, ali prikaz podatkov z neko oznako ipd).

Pomagal sem si z =sumif(vrsta,"ba",dobro) , ki pa mi ne vrne pravih podatkov, saj mi sešteva tudi filtrirane podatke, ki so skriti. Vrsta seveda pomeni kolono a, dobro pa kolono b.

Hvala za odgovor in pomoč.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Če vas prav razumem, vas moti, ker Excel vedno upošteva vse podatke, četudi so ti s filtrom skriti. Moram pa vas razočarati, da je Excel tako zasnovan in skoraj vse excelove funkcije delajo tako.

Obstaja pa funkcija, ki v sebi pravzaprav združuje 11 funkcij, SUBTOTAL. To pa je, mislim da, edina Excelova funkcija, ki deluje samo nad vidnimi podatki filtra in to je funkcija, ki jo iščete.

Če pa potrebujete funkcijo, ki bo seštevala kolono B v odvisnosti od vrednosti v koloni A in to samo nad prikazanimi vrsticami; pa boste morali v SUMIF funkciji upoštevati tudi filter!
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
mfric
Prispevkov: 3
Pridružen: To Sep 20, 2005 9:34 pm

prosim za dodaten podatek

Odgovor Napisal/-a mfric »

hvala za odgovor, vendar je moje neznanje naletelo na naslednji problem.

Z subtotal sem uspel dobiti seštevek. Sedaj pa bi rad vrinil namesto denimo b:b, bi rad vrinil pogoj, seštej, če je v koloni vpisan podatek "ba".

npr. =subtotal(9,sumif(a:a,"ba",b:b)

ali je to sploh možno? oziroma kje delam napako?

V priloženih navodilih ustreznega napotka ne najdem.

Hvala.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Subtotal je funkcija, kjer prvi parameter pove tip funkcije, ki se bo izvedla, drugi parameter pa je, v večini primerov, območje, nad katerim se bo funkcija izvedla. Ker vi želite seštevati, boste izbrali tip 9 (== funkcija SUM). Če imate torej podatke območju A10:C10000, seštevati pa želite vrednosti v stolpcu B, boste zapisali formulo =SUBTOTAL(9, B10:B10000). In to je vse.

Omenjena formula vam bo seštevala samo izbrane vrednosti v stolpcu B. To pomeni, da če imate nad območjem izbran filter, filtrirajte podatke po stolpcu A in nato še po stolpcu C.... Seštevek pa se vam bo spreminjal v odvisnosti od izbranih vrstic.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori