pomoč malo boljšemu začetniku

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
lokalc
Prispevkov: 4
Pridružen: To Feb 06, 2007 1:42 pm

pomoč malo boljšemu začetniku

Odgovor Napisal/-a lokalc »

Jaz sem tudi nov, in mam nekaj več vprašanj, saj bi si rad nastavil cel dokument, da bi mi pomagal pri delu z vodenjem pri "knjigi prejetih in izdanih računov".

Rabim pa naslednjo pomoč:
npr: Rad bi v celico A1 napisal "mercator" stem pa bi se v celico A2 že avtomatsko napisala njegova vedno enaka številka (v mojem primeru D.Š.)
Kje to nastavim tud za ostale (npr. maximarket, ipd.)

potem pa bi rabil še naslednjo formulo, ki jo sam zanam speljati samo matematično:
npr. v celici A2 imam cifro ki bi bila "cena brez DDV" v celici A3 "samo DDV", v celici A1 pa "vrednost z DDV". (primer rabim za DDV = 20%)

primer: A2= 833, A3=? (167) A1=? (1000)

Res bi bil hvaležen saj za nekaj pomoči.... če pa so nejasnosti se opravičujem, lahko pa tudi bolj razložim...
Šeenkrat najlepša hvala!!
ride hard, win easy..
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Prvi problem vam bo rešila funkcija VLOOKUP, ki je bila v tem forumu že nekolikokrat zelo podrobno opisana. (Zgoraj izberite opcijo išči in vpišite VLOOKUP, našli boste kar nekaj tametik s podrobno razlago).

Kar se tiče drugega vprašanja, pa je še mnogo bolj preprosto, saj je to samo preprosta matematika:

Koda: Izberi vse

[A1]  833
[B1]  =a1*0,2
[C1]  =a1+b1
Če pa žeite rezultate zaokrožiti na dve decimalki, potem pač dopišete še funkcijo za zaokrožitev; torej:

Koda: Izberi vse

[A1]  833
[B1]  =ROUND(a1*0,2;2)
[C1]  =ROUND(a1+b1;2)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
lokalc
Prispevkov: 4
Pridružen: To Feb 06, 2007 1:42 pm

Odgovor Napisal/-a lokalc »

Nisem podal pravega vprašanja... jaz sem opisal kot da poznam podatek v celici A2, iščem pa A1 in A3, ubistvu pa mi je znan samo A1, in iščem A2, ter A3.
primer:A1= 1000, A2=? (833) A1=? (167)




Se opravičujemm!!!
ride hard, win easy..
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

No, km... ja saj je tudi v tem primeru vse enako, le formula se spremeni, kar pa nima zveze z excelom, temveč je to najpreprostejša matematika:

Koda: Izberi vse

[A1]  1000
[B1]  =a1/(1+0,2)
[C1]  =a1-b1 
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
lokalc
Prispevkov: 4
Pridružen: To Feb 06, 2007 1:42 pm

Odgovor Napisal/-a lokalc »

Joj, pa tudi zaradi "vlookup" funkcije mi ni nič jasno, preveč sm zabit, res pa je da sploh nisem iz stroke računalništva... imam samo malo osnov.

Sm pregledal vse pa s enič ne znajdem! mi lahko pokažeš admin kako bi konkretno opravil za naslednji primer od začetka do konca?

A1 A2
MERCATOR 45884595
ELEKTRO 49977725
itd itd

Rad bi da bi za vsakega novega pač moral sam nastaviti, (kje, kako?) kostale, ki pa bi jih že kdaj napisal v tem dokumentu, (ali ap si vse prednastavim) pa da samo recimo napišem prvih nekaj začetnic, in že se mi pojavi ime, če je pravi ga potrdim, stem pa se mi v desni - soednji celici že pojavi D.Š.

Hvala
ride hard, win easy..
lokalc
Prispevkov: 4
Pridružen: To Feb 06, 2007 1:42 pm

Odgovor Napisal/-a lokalc »

nebo šlo?
ride hard, win easy..
cedra
Prispevkov: 264
Pridružen: Po Jul 25, 2005 11:11 pm
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a cedra »

No naj vam bo, čeprav s takim nastopom, vam forumaši ne bodo radi pomagali! Tukaj si vsi prostovoljno pomagamo pri težavah na katere naletimo. Zdi se mi, da ste nekoliko vzvišeni pri zahtevah za pomoč, vsaj zadnji vaš post kaže na to!

No pa rešitev:

Koda: Izberi vse


=VLOOKUP(A1;$M$1:$N$5;2;FALSE)

Zgornjo kodo prekopirajte v celico A2, v stolpcu M imate recimo napisane stranke od M1 do M5, v stolpcu N pa D.Š. od N1 do N5. Ko boste v A1 napisali stranko, se va bo v A2 pokazala D.Š! To je rešitev vašega problema, seveda pa ga morate prilagoditi stanju kot je na vašem listu!!!

lp,

cedra
Odgovori