iskanje številk

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
miha1
Prispevkov: 20
Pridružen: Sr Avg 10, 2005 5:07 pm

iskanje številk

Odgovor Napisal/-a miha1 »

pozdravljeni

na "list1" imam veliko serijskih številk,katere z filtrom iščem(vsako posebej)
in potem seveda nekaj dodam.glede na to,da imam dnevno veliko številk,je to delo
izredno počasno.zanima me sledeče.ali je morda možno poiskati recimo
sto številk naenkrat?ali drugače:če napišem številke,ki bi ji rad filtriral
na "list2" v stolpec "a",ali jih lahko potem v tem vrstnem redu z nekim ukazom filtriram naenkrat na "list1"?ali zmore to excel?je možno to urediti z makrom?
za odgovor se naklepše zahvaljujem.
lp miha1
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

še najbližje vaši iskani rešitvi se približa operacija "napredni filter". Pri naprednem filtru lahko vpišete poljubno mnogo iskanih številk in filter vam jih bo našel vse naenkrat. Glede na vaše "posebne" zahteve pa:
  • Napredni filter številk ne bo našel v takšnem zaporedju kot ste jih napisali vi, temveč v takšnem zaporedju, kot se pojavijo med podatki
  • Napredni filter najdenih podatkov ne bo mogel prepisati na drug list, temveč jih bo ali sfiltriral znotraj obstoječega seznama ali pa jih bo prepisal na drugo področje, toda znotraj istega lista!
Kar pa se makrov, pa je z njimi možno rešiti praktično vse in zatorej seveda tudi vaš problem :)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Stenly
Prispevkov: 223
Pridružen: Sr Jul 27, 2005 11:29 pm

Odgovor Napisal/-a Stenly »

Pozdravljen miha1

Odgovor s kodo na podobno vprašanje vašemu imate na starem Matjaževem forumu. Žal linka ne znam potegniti. Naslov teme = EXCEL-VBA , rubrila MS pisarna/Excel.

Lp
miha1
Prispevkov: 20
Pridružen: Sr Avg 10, 2005 5:07 pm

Odgovor Napisal/-a miha1 »

pozdravljeni

Matjaž omenili ste makro.Mislim,da bi bila to zame idealna rešitev,ki
bi mi skrajšala čas iskanja številk.na listu 1 se nahaja 5000 številk ali celo več.
torej,kako filtrirati tiste številke na listu1(stolpec a),ki so navedene
na listu2(stolpec a).moram priznat,da se mi niti približno ne sanja kakšen bo zgledal makro.za odgovor se najlepše zahvaljujem.
lp miha1
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Ali vam filter vrne več številk ali vedno samo eno? Vprašati torej želim ali se številke v seznamu podvajajo?

Če se ne; potem ne potrebujete ne makra in ne filtra, temveč vso stvar zelo hitro rešite z uporabo funkcije vlookup. poglejte si Excelov nasvet #165 http://matjazev.net/pnew/index.php?Page ... ip165.html, lahko pa tudi #101 http://matjazev.net/pnew/index.php?Page ... ip101.html
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
miha1
Prispevkov: 20
Pridružen: Sr Avg 10, 2005 5:07 pm

Odgovor Napisal/-a miha1 »

pozdravljeni

mislim Matjaž, da se nisva najbolje razumela.
rad bi sledeče: v stolpcu "A" imam nek obseg številk, v stolpcu "B" pa seznam številk,katere bi rad filtriral v stolpcu "A".
poizkusil sem s naprednim filtrom,pa se nič ne zgodi.ali to sploh zmore napredni filter?recimo v stolpcu "A" imam števila od 1 do 1000,želim pa, recimo,da mi v tem stolpcu filtrira številke (naenkrat seveda)5,20,45,80,77,.......torej,te
številke ki so podane v stolpcu "B".za odgovor se zahvaljujem.
lp miha1
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

miha1 napisal/-a:...poizkusil sem s naprednim filtrom,pa se nič ne zgodi.ali to sploh zmore napredni filter?recimo v stolpcu "A" imam števila od 1 do 1000,želim pa, recimo,da mi v tem stolpcu filtrira številke (naenkrat seveda)5,20,45,80,77
Da, napredni filter to opravi brez najmanjšega problema. Seveda pa si morate prebrati, kako napredni filter sploh deluje, pa tudi filtriranje seznama v stolpcu A s seznamom, ki je zapisan v stolpcu B nima ravno veliko smisla, ali pač?
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
miha1
Prispevkov: 20
Pridružen: Sr Avg 10, 2005 5:07 pm

Odgovor Napisal/-a miha1 »

pozdravljeni

moj problem je v tem da ne znam uporabljati naprednega filtra.bral sem v help-u pa nisem zakapiral,zato naprošam vas za dodatno razlago.
primer,ki sem ga navedel seveda ni posrečen:da mi filtrira števila v stolpcu "a",katera so navedena v stolpcu "b".(idealno bi bilo,če bi bil stolpec "b" na drugem listu),je tudi to mogoče?

torej v stolpcu "a" imam mnogo števil.v stolpec "b"vnašam številke
z laserskim skenerjem.te vnešene številke bi želel kar najhitreje
filtrirati v stolpcu "a".no tu je moja težava......
imate Matjaž kakšen predlog?zelo bi bilo koristno,da se številke filtrirajo v takšnem vrstnem redu,kot so bile vnešene v stolpec "b".
za odgovor se vam iskreno zahvaljujem.
lp miha1
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Torej je natanko tako, kot sem predvideval. Vi sploh ne potrebujete filtriranja temveč iskanje po "bazi" oz. kot mnogi pravijo LOOKUP.

Očitno imate na nekem listu "bazo" z artikli in vi "skenirate" šifre artiklov, zraven pa bi želeli ustrezne podatke o artiklih. Ravno temu je namenjena funkcija VLOOKUP.

O funkciji VLOOKUP lahko mnogo mnogo najdete v datoteki matjazev_net.chm, ki jo lahko snamete z : http://www.matjazev.net/pnew/index.php? ... ev_net.chm

Tukaj pa samo na kratko:
  • Tabelo s podatki uredite po šifrah (to je tistih šifrah, ki jih sortirate). Tabela naj bo urejena tako, da bodo šifre levo, podatki pa desno od njih (recva, šifre v koloni A, propadajoči podatki pa v kolonah B,C,D...). Predpostaviva torej, da se podatki nahajajo na listu1; List1!a1:G1000
  • Od koderkoli dobite poljuben podatek o artiklu s pomočjo funkcije =VLOOKUP(<šifra>, List1!$A$1:$G$1000, <kolona>, false), kjer je <šifra> == šifra artikla, <kolona> pa kolona s podatki, ki vas zanima A == 1, B == 2...
  • Če torej šifra poskenirate na list2 v A1..A100, potem v B1 napišite formulo =VLOOKUP(A1, List1!$A$1:$G$1000, 2, false), v kolono C1 zapišite =VLOOKUP(A1, List1!$A$1:$G$1000, 3, false)... in tako dalje (vidite, da se spreminja samo tretji parameter! Formula skopirajte navzdol in č esedaj spremenite katerokoli šifro na območju A1..A100 se bodo v sosednjih kolonah takoj izpisali vsi podatki.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
miha1
Prispevkov: 20
Pridružen: Sr Avg 10, 2005 5:07 pm

Odgovor Napisal/-a miha1 »

pozdravljeni
najprej hvala za vaš odgovor.
hmm...po tem,kar ste mi predlagali,sodim,da bi mi na listu2 prikazalo
podatke iz lista1(iz baze),glede na skenirane številke.ali je tako?
vendar jaz rabim nekaj drugega,da mi na listu1 prikaže tiste številke,ki so skenirane na listu2,ostale vrstice pa skrije. še veča težava je, ker mora biti prikaz na listu1 v takšnem vrstnem redu kot so te skenirane na listu 2.
na listu1(baza) bom nadalje vnašal dodatne podatke,zato potrebujem
filtrirane podatke konkretno v tej tabeli.seveda pa znam prikazati podatke na listu 2,glede na bazo in skenirane številke,vendar mi to ne koristi.

je zadeva sploh rešljiva,tako kot sem si jo zamislil?
za odgovor se zahvaljujem
lp miha1
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

miha1 napisal/-a:...vendar jaz rabim nekaj drugega,da mi na listu1 prikaže tiste številke,ki so skenirane na listu2,ostale vrstice pa skrije. še veča težava je, ker mora biti prikaz na listu1 v takšnem vrstnem redu kot so te skenirane na listu 2...
Zakaj potrebujete natanko to? Kaj želite rešiti? Sprašujem vas namreč zato, ker mislim, da sem vam problem že rešil?
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
ngc2392
Prispevkov: 60
Pridružen: Ne Jul 31, 2005 12:37 pm
Kraj: kranj

Odgovor Napisal/-a ngc2392 »

hmmm, a razmisljam v pravi smeri? poskeniraš vse številke na listu2. potem daš sortiraj (da jih pač razvrsti...). isto narediš na listu1. tako teoretično izenačiš vnose na obeh listih. potem narediš en if stavek ki pač preveri če je list1 enak listu2 in če je, pokaži cifre, drugače pa ne.
miha1
Prispevkov: 20
Pridružen: Sr Avg 10, 2005 5:07 pm

Odgovor Napisal/-a miha1 »

pozdravljen

ja tako nekako sem stvar uredil po svoje,morda ni idealno vendar deluje.
zahvaljujem se vam za pomoč.
lp miha1
Odgovori