Sklic na drsni seznam

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
Mitja123
Prispevkov: 5
Pridružen: Sr Okt 23, 2019 3:35 pm

Sklic na drsni seznam

Odgovor Napisal/-a Mitja123 »

Pozdravljeni,

upam, da bom znal pravilno napisat, kaj točno želim. Torej imam excell datoteko in na drugem delovnem listu imam seznam različnih naslovov, ki jih imam urejene v spustnem seznamu. Zanima me, če si na drugem listu izberem nek naslov, ali mi lahko ta naslov izpiše v poljubni celici na prvem excel delovnem listu (torej kot nekakšen sklic oz povezava)?
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Sklic na drsni seznam

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Seveda, saj v tem je vsa poanta. Excel ima več različnih tipov spustnih seznamov in odvisno od izbranega tipa je tudi rešitev lahko drugačna. V nekatere tipe spustnih seznamov lahko vi podatke direktno vnašate, pri drugih, pa imate podatke v delovnem zvezku, v celicah in spustni seznam prikazuje tisto, kar se nahaja v omenjenih celicah.

Vi morate vsekakor izbrati slednjega, [*]torej vsebino spustnega seznama morate imeti zapisano nekje na delovnem listu[*]. V kolikor temu ni tako, potem najprej poskrbite, da bo vsebina spustnega seznama v celicah.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Mitja123
Prispevkov: 5
Pridružen: Sr Okt 23, 2019 3:35 pm

Re: Sklic na drsni seznam

Odgovor Napisal/-a Mitja123 »

Pozdravljeni,
hvala za odgovor vendar Vas ne razumem. Torej v excelu imam 3 delovne liste, na tretjem imam zapisane vse naslove, na drugem imam narejen spustni seznam. Zanima me, če lahko uredim prvi delovni list tako, da, ko v drugem delovnem listu izberem določen naslov, mi ta naslov prikaže tudi v prvem delovnem listu (ne razumem, kaj pomeni * - v celicah je nimam nikjer označene, samo golo besedilo)

Hvala
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Sklic na drsni seznam

Odgovor Napisal/-a admin »

Oznaka [*] je bila moja napaka v odgovoru (želel sem besedilo poudariti, pa sem se zmotil.

Torej spustni seznam morate narediti na način, kot je opisan tukajle in potem lahko nadaljujemo
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Mitja123
Prispevkov: 5
Pridružen: Sr Okt 23, 2019 3:35 pm

Re: Sklic na drsni seznam

Odgovor Napisal/-a Mitja123 »

Zdravo, tako že imam narejeno
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Sklic na drsni seznam

Odgovor Napisal/-a admin »

Če imate tako narejeno, potem je vrednost izbora tako ali tako že zapisana v celici sami, zato morate narediti samo še sledeče:
  1. Postavite se v celico, kamor želite da se podatek "skopira"
  2. V tej celici vpišite

    Koda: Izberi vse

    ='<ime lista>'!<celica>
Če se torej vaš padajoč seznam nahaja na listu 'seznam naslovov', v celici H13, potem morate vpisati:

Koda: Izberi vse

='seznam naslovov'!H13
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Mitja123
Prispevkov: 5
Pridružen: Sr Okt 23, 2019 3:35 pm

Re: Sklic na drsni seznam

Odgovor Napisal/-a Mitja123 »

Zdravo,

hvala za pomoč, zadeva mi je z malo muke le uspela :D Torej vse naslove v tretjem listu sem v "polje z imenom" imenoval z "naslovi" isto sem storil z drugim listom, kjer imam spustni seznam in s prvim listom, kjer sem hotel imeti sklic. Zadeva brezhibno deluje in je super za tiste, ki morajo iste podatke večkrat vnašati!

NAJLEPŠA HVALA ZA VSO POMOČ IN ODGOVORE!
Mitja123
Prispevkov: 5
Pridružen: Sr Okt 23, 2019 3:35 pm

Re: Sklic na drsni seznam

Odgovor Napisal/-a Mitja123 »

Zdravo, imam še eno vprašanje/prošnjo. In sicer za obstoječi dokument imam za datum vnešeno funkcijo "today"; težava nastopi, če želim preveriti podatke za nazaj in starega datuma zamenja z sedanjim. Zanima me, če mogoče obstaja kakšna varianta s funkcijo (brez ročnega pisanja), da se izvorni datum obdrži?

Hvala
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Sklic na drsni seznam

Odgovor Napisal/-a admin »

Ne,

Funkcija je funkcija in vedno se bo izvedla, kar pomeni, da bo funkcija TODAY vedno vrnila trenutni datum. Če v neki celici želite fiksni datum, morate funkcijo zamenjati z vnosom konkretnega datuma.

To lahko izvedete tudi tako, da se postavite v celico, kjer imate zapisano funkcijo TODAY, ter vrednost skopirate in prilepite s posebnim lepljenjem - prilepi vrednosti.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori