vlookup in n/v ko vem da zagotovo imam podatek

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
i1497
Prispevkov: 6
Pridružen: Pe Feb 14, 2014 9:36 am

vlookup in n/v ko vem da zagotovo imam podatek

Odgovor Napisal/-a i1497 »

Pozdravljeni;

Težava je sledeča: v zavihku 1 imam podatke (kode), v zavihku 2 imam za nekaterie izmed teh kod cene. Oboje je sortirano naraščajoče.
Z vlookup bi rada prenesla ceno poleg prave kode v zavihek 1, če je prazna mi je pa vseeno kateri znak naredi..

ko se v zavihku 1 pojavi koda ki jo ni - dobim vrednost N/V. To ke ok.
Problem je, ko se zopet pojavi koda, katera ima vrednost v zavihku 2, - jaz pa še vedno dobim vrednost n/v..

če bi bil tak primer samo eden, ne bi bilo problema, moti me to, ker je lahko 99% takih (npr. na zavihku 2 se mi pojavita 1. in 2. iskana koda takoj na začetku, vse ostalo dobim vrednost n/v..)

Če želim nadaljevati moram ponovno vpisati formulo in upati, da bo več podatkov zaporednih..

Kaj lahko naredim drugače?
Poslala bi vam tudi sliko, pripeto ob gornje besedilo, pa ne znam :?
Hvala
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: vlookup in n/v ko vem da zagotovo imam podatek

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Razlog za omenjene težave je v večini primerov povsem banalen. Ko vi iščete nek podatek ga iščete "s človeškimi očmi/možgani", ki so mnogo bolj sposobne kot katerikoli računalnik. Vam je tako jasno, da sta ' Matjaž' in 'Matjaž' enaka ali da je 'Ulica bratov Vošnjakov' enako 'Ul. bratov vošnjakov'... Kar pa za računalnik nikakor ni enako!

S tem imam neskončno izkušenj, ker se vsi uporabniki Excela prej ali slej srečate s tem. Ker pravite, da imate v vašem primeru šifre potem seveda problem ni takšne kot je opisan zgoraj temveč je problem za ljudi še precej bolj banalen. Skoraj zagotovo (99% sem prepirčan) je vaš problem, ker imate na listu1 šifre artikla kot besedilo, vi pa jih iščete kot številke (ali obratno).

Rešitev je preprosto v tem, da vse šifre artiklov pretvorite v številke - kar tudi so, le da Excel tega ne ve. Najlažje to naredite z uporabo MDodatkov, ki zna poljubne celice pretvoriti iz besedila v številke in obratno. Torej to je tipičen primer naše inteligence. Mi (ljudje) takoj vidimo da je šifra '1234' enaka šifri '1234' Excel pa ne, če mu je nekdo napačno rekel, da je 1234 beseda.

Vrjamem, da je tole malce čudno a tako pač je. Preprosto pa to preverite tako, da si izberete eno izmed šifer artiklov, ki vam jih Excel ne najde - recimo da je zapisana v celici A15... Če torej tej šifri prištejete 1 bi Excel to moral znati izračunati: =A15+1... Toda če misli da je v celici A15 besedilo mu 1 ne bo znal prišteti....
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
i1497
Prispevkov: 6
Pridružen: Pe Feb 14, 2014 9:36 am

Re: vlookup in n/v ko vem da zagotovo imam podatek

Odgovor Napisal/-a i1497 »

Vse to sem že poizkusila, ker sem si, preden sem vam pisala, po dolgem in počez ogledala vaše odgovore... Neuspešno.

Če lahko, bi vam primer poslal po e pošti, da lahko priložim priponko?
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: vlookup in n/v ko vem da zagotovo imam podatek

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Pišite mi lahko na info afna matjazev.net.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori