Dnevni povzetek iz tedenskega razporeda

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
darijo
Prispevkov: 13
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 10:38 pm

Dnevni povzetek iz tedenskega razporeda

Odgovor Napisal/-a darijo »

Pozdravljeni,

Kljub pregledanim temam v excelu in poskusom s formulo vlookup mi nikakor ne uspe rešiti težave in s tem olajšati delo.

Moja želja je, da bi iz obstoječega tedenskega razporeda dela za vsak dan posebej izdelal povzetek.
Predhodno bi vsakemu dnevu v tednu dodal stolpec in pri posamezniku vpisal vrsto naloge. Dejstvo je tudi to, da sta dve izmeni dopoldan in popoldan, vsaka razporejena po abecednem seznamu.

Podatki bi bili vneseni po naslednjih stolpcih:
Priimek in ime; pon;naloga; tor;naloga; sre;naloga; ... ned;naloga

Podatki dnevnega povzetka:
priprava (zahtevan podatek= priimek in ime)
brušenje -"-
lakiranj -"-
.
.
.
Želel bi, da se pri dnevnem povzetku, pri posamezni nalogi izpiše priimek in ime zaposlenega.
Jaz sem zastavil formulo: =VLOOKUP(polje iskanja, v tem primeru: priprava;A11:C45;1) vendar žal neuspešno :?:

Hvala in lp :)
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Dnevni povzetek iz tedenskega razporeda

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Moram priznati, da ne razumem povsem natančno kako si zadevo predstavljate. Osnovno tabelo si predstavljam, saj ste lepo napisali stolpce. Ne predstavljam pa si, kako naj bi izgledal povzetek.
V prvi vrstici torej npr. piše brušenje in vas zanima ime in priimek osebe, ki je brusila. Toda kdaj? Ne morete reči kar 'brušenje', saj je znotraj enega tedna zagotovo več ljudi opravljalo brušenje?

Napišite primer podatkov in primer povzetka, ki bi ga iz teh podatkov želeli dobiti.

Mogoče pa tudi premislite o drugačnem izgledu osnovne tabele in sicer:

Koda: Izberi vse

Priimek in ime; dan; naloga
Predlagam namreč samo tri stolpce in potem dneve v navpični smeri in ne vodoravni.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
darijo
Prispevkov: 13
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 10:38 pm

Re: Dnevni povzetek iz tedenskega razporeda

Odgovor Napisal/-a darijo »

Hvala za odzivnost.
Ja res je, da sem premalo opisal.
Obstaja tedenski razpored, potem pa bi dodal tabele (7) za vsak dan posebej, katera bi imela povzetek posameznega dneva v tednu.

-primer tedenskega razporeda po stolpcih (črka stolpca dodana v tabeli):
Priimek in ime (A); pon(B);naloga(C); tor(D);naloga(E); sre(F);naloga(G); ... ned(N);naloga(O)

- ustvaril bi 7 tabel za vsak dan posebej, kjer bi bile v vrsticah posamezne naloge (vsaka različna):
priprava
brušenje
lakiranje

Kot ste mi napisali za prve tri stolpce, t.j. za ponedeljek ne bi bila težava.
Zastavlja se mi vprašanje ali je s katero funkcijo možno, da bi npr. za torek (svoja tabela, dnevnega povzetka), v stolpcu E celotnega tedenskega razporeda poiskal kdo od zaposlenih ima nalogo (npr. pripravo) in v polje vnesel Priimek in ime iz stolpca A?

Drugače pa vidim rešitev v tem, da samo stolpec A kopiram in dodam pred vsak stolpec dneva v tednu, na povzetku za posamezen dan pa se omejim na območje tabele za vsak dan, zgolj na tri stolpce.
Je to rešitev, ali predlagate kaj drugega?
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Dnevni povzetek iz tedenskega razporeda

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

To kar želite vam lahko reši vrtilna tabela, seveda pa lahko stvar rešite tudi z uporabo funkcij, vendar pa nikakor ne z uporabo funkcije VLookup, saj lahko slednja rešuje samo težave, kjer je rezultat na desni strani iskane vrednosti, pri vas pa je ime in priimek vedno na levi strani; torej levo od iskanih vrednosti (nalog).

Zaradi tega boste morali za rešitev uporabiti dve funkciji in to sta MATCH in INDEX. Več o obeh funkcijah si lahko preberete v različnih tematikah na Matjazev.net tako da v iskalno polje vpišete MATCH oz INDEX.

S funkcijo MATCH najdete vrstico v kateri se nahaja neko opravilo, s funkcijo INDEX pa potem iz te vrstice izpišete osebo, ki ga je opravljala. Podajam vam primer za opravila v torek. (torkove naloge so zapisane v koloni E). Predpostaviva torej, da je opravilo, ki ga iščete zapisano v celici AA5 in da podatki zasedajo vrstice 2 do 30

Koda: Izberi vse

' Najprej najdete vrstico opravila:
=MATCH(AA5;E2:E30;0)
' Nato pa osebo v tej vrstici
=INDEX(A2:A30;AB5)
Seveda pa lahko vse lepo zapišete tudi v eni semi formuli in to je tudi rezultat, ki ga iščete

Koda: Izberi vse

' oz. vse v enem koraku
=INDEX(A2:A30;MATCH(AA5;E2:E30;0))
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
darijo
Prispevkov: 13
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 10:38 pm

Re: Dnevni povzetek iz tedenskega razporeda

Odgovor Napisal/-a darijo »

:D Matjaž vrhunsko, deluje :D

Za test sem izbral manjšo preglednico in deluje. Samo na praznih poljih mi javi napako Vrednost ni na voljo #N/V :? .
Ali razen brisanja, obstaja kakšna rešitev?

Najlepša hvala za pomoč :wink:
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Dnevni povzetek iz tedenskega razporeda

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

#N/V pomeni 'not a value' oz. 'ni vrednosti' ('ni rezultata'); to je torej napaka in Excel ima v primeru napak funkcijo, ki pravi, če je rezultat funkcije napaka potem izpiši nekaj drugega:

Koda: Izberi vse

=IFERROR(<funkcija>, <kaj naj izvede, v kolikor je v prvi funkciji napaka>)
V vašem konkretnem primeru je torej funkcije samo potrebno opremiti z IFERROR in v primeru napake izpisati prazen niz (torej ""):

Koda: Izberi vse

=IFERROR(INDEX(A2:A30;MATCH(AA5;E2:E30;0)); "")
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
darijo
Prispevkov: 13
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 10:38 pm

Re: Dnevni povzetek iz tedenskega razporeda

Odgovor Napisal/-a darijo »

100x hvala :D
Odgovori