Frekvenca glede na pogoj

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
viktorz
Prispevkov: 9
Pridružen: Pe Dec 26, 2008 1:27 am

Frekvenca glede na pogoj

Odgovor Napisal/-a viktorz »

Spoštovani!

Imam podatke v približno 150 stolpcih tako kot je v tabeli levo in bi bilo potrebno prešteti, kolikokrat se pojavlja osebno ime glede na to ali je v stolpcu "Črno" ali "Belo". V tabeli desno je izgled kako so naj prikazani rezultati.

http://shrani.si/f/l/MY/h3bufqy/slika.jpg

Hvala in lp, Viktor.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Frekvenca glede na pogoj

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Tako, kot ste poslali tabelo s par stolpci in par vrsticami, bi še šlo s funkcijami, a že tu bi bile funkcije kar zakomplicirane in grde. Jaz osebno bi se tega pač lotil z VBA funkcijo, ki bi mi to rešila takoj. Sicer pa bi to rešil s pomožno tabelo:

Iz prve tabele naredite novo tabelo, ki je skoraj identična prvotni, le da ima vsak zapis zraven še oznako Č_ oz B_, torej namesto:

Koda: Izberi vse

ČRNO    BELO    ČRNO   BELO
ana     erna           ana
hana    ana     erna
bi naredil takšno tabelo

Koda: Izberi vse

ČRNO   BELO     ČRNO   BELO
Č_ana  B_erna          B_ana
Č_hana B_ana    Č_erna
To je trivialno narediti s funkcijo "Č_" & A1, "B_" & B1...., ki jih samo povlečete navzdol.

Sedaj ko imate novo tabelo, pa je zapise relativno preprosto prešteti kar z navadnim =countIF, le da namesto ANA iščete Č_Ana za črne in B_Ana za bele... tudi to je trivialno narediti in pač namesto =COUNTIF(...., P1), pač zapišete =COUNTIF(...., "Č_" & P1).

V glavnem tudi na ta način nalogo rešite v par minutah ali še manj, le da morate narediti vmesno tabelo in malce premisliti kako najlažje napišete formulo tako, da jo lahko kar kopirate desno in navzdol....
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
viktorz
Prispevkov: 9
Pridružen: Pe Dec 26, 2008 1:27 am

Re: Frekvenca glede na pogoj

Odgovor Napisal/-a viktorz »

Hvala za "brainstorming". Po tem, ko sem že pričel pisati lastno funkcijo, sem ugotovil, da pravzaprav ne potrebujem funkcije COUNTIF, ampak COUNTIFS. Po uporabi formule sem dobil želeno.

=SUM(COUNTIFS($A$1:$XY$1;"ČRNO";$A2:$XY2;"ANA")), ...... =SUM(COUNTIFS($A$1:$XY$1;"BELO";$A2:$XY2;"HANA"))

Hvala in lp, Viktor
Odgovori