excel zaščita- uporaba samo novo shranjenega dokumenta

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
anja
Prispevkov: 8
Pridružen: To Jun 09, 2015 11:47 am

excel zaščita- uporaba samo novo shranjenega dokumenta

Odgovor Napisal/-a anja »

Pozdravljeni,
primera, kot bi ga rada naredila sama, nisem še nikjer zasledila;

Naredila sem si predlogo excelovega delovnega zvezka z več listi, ki so med sabo povezani.
Ideja je bila, da vsaki mesec, ko iz sistema vlečem podatke ta "osnovni zvezek" oplemenitim, dodam podatke, zaradi povezav pa se mi na enem od listov z povezavami izdela poročilo.

Ampak ker ne bi rada osnovnega zvezka povozila, sem upala, da obstaja možnost blokade lista- ko bi želela spreminjati, bi me moral program opozoriti, da v kolikor želim zvezek spreminjati, ga moram shraniti pod drugim imenom.. In tako uredim več težav na enkrat. Seveda, pa bi nekoč rada ta osnovni zvezek mogoče še dedelovala- zato bi kljub temu rada da pod mogoče nekimi pogji ostane tudi ta možnost..?

Upam da obstaja kakšna možnost, zato se obračam na vas, ki vso to zadevo obvladate v nulo..

Hvala
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: excel zaščita- uporaba samo novo shranjenega dokumenta

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Glede zaščite imate več možnosti. Lahko jo izvedete na nivoju Excela ali pa na nivoju datoteke, pač odvisno od tega kaj potrebujete. Torej:

1. Na nivoju Excelu
  • V Excelu lahko zaščitite vsak posamezen delovni list in/ali celoten delovni zvezek.
  • Če zaščitite konkreten list potem podatkov na tem listu ne morete spreminjati dokler ne vnesete gesla.
  • Če zaščitite delovni list potem v delovni list ne morete dodajati novih listov ali iz delovnega zvezka listov brisati.
2. Na nivoju datoteke

Vsako datoteko pa lahko zaščitite tudi na nivoju operacijskega sistema ('vindovsov' po domače :) ). Na nivoju operacijskega sistema pa lahko poljubno datoteko označite kot 'samo za branje'. V tem primeru pa okna (windows) ščitijo datoteko in in načina, da bi jo kdorkoli spremenil. Če 'read-only == samo za branje' datoteko želite spremeniti, vam bodo sistem javil, da tega ne morete narediti, lahko pa spremembe shranite pod drugim imenom.

Gleda na vaše vprašanje je tisto, kar iščete razloženo pod točko 2.

Kako zaščititi datoteko na nivoju operacijskega sistema.
  1. Datoteko ustvarite, kot vsako drugo in jo shranite.
  2. Odprete Raziskovalca in datoteko na disku poiščete.
  3. Na datoteko kliknete z desnim miškinim gumbom in odpre se hitri meni, v katerem izberite opcijo Lastnosti
  4. Odpre se novo okno z lastnostmi omenjene datoteke in na zavihku Splokšno boste videli opcijo Ssmo za branje.
  5. Obkljukajte opcijo 'Samo za branje' in potrdite.
S tem ste datoteko popolnoma zaščitili pred spreminjanjem.

Če želite kadarkoli kasneje datoteko spreminjati, pa samo po istem postopku izključite opcijo 'Samo za branje'
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
anja
Prispevkov: 8
Pridružen: To Jun 09, 2015 11:47 am

Re: excel zaščita- uporaba samo novo shranjenega dokumenta

Odgovor Napisal/-a anja »

najlepša hvala za ta super odgovor. že spet s je pokazalo, da imajo največje težave najpreprostejše rešitve, in da se vi na svoje področje res spoznate..

Lep dan
A
Odgovori