lastnost in spreminjanje celice

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
rferrari
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Mar 11, 2011 6:46 pm

lastnost in spreminjanje celice

Odgovor Napisal/-a rferrari »

Zdravo.
Ne vem če je ravno pravi naslov zadeve, vendar bi potreboval nekaj takega:

1. Ko se s kazalcem miške postavim na celico, naj se mi v opombi izpiše čas in kdo je spremenil vnos v to celico. Torej, če nekdo nekaj not vpiše, naj bi jaz to videl drugič, kdaj je to vpisal in kdo (ima svoj uporabniški račun na istem PC).

2. Mislim, da ima vsaka barva črk v celici svojo 16tiško številko, nekaj kot FFFF..., ali se motim. Vendar če želim vpisati zelene črke(npr: ko je pozitivna vrednost, naj bo zelena), dobim zelo svetlo pisavo, Kje spremenim, mogoče v temno zeleno, ...

Hvala in seveda
SREČNO V 2016!
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: lastnost in spreminjanje celice

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Postavili ste dve nepovezani vprašanji, na kateri moram sedaj odgovarjati tako, da ju citiram. Drugič prosim za vsako vprašanje odprite tematiko in potem ni težav ne z naslovom ne z vsebino ;)
rferrari napisal/-a:1. Ko se s kazalcem miške postavim na celico, naj se mi v opombi izpiše čas in kdo je spremenil vnos v to celico. Torej, če nekdo nekaj not vpiše, naj bi jaz to videl drugič, kdaj je to vpisal in kdo (ima svoj uporabniški račun na istem PC).
To kar opisujete se imenuje sledenje spremembam in ni narejeno natanko tako, kot ste zapisali je pa namen povsem isti. Orodje se imenuje 'Sledi spremembam' in se nahaja na zavihku 'Pregled'. V kolikor izberete to orodje in označite kaj želite oz. čemur želite slediti, bo Excel dal delovni zvezek v skupno rabo in začel slediti spremembam. Oglejte si torej omenjeno orodje in poglejte ali je to tisto, kar potrebujete.

Če pa to ni tisto oz. vi potrebujete še natančnejše sledenje ali pa ne želite dati delovnega zvezka v skupno rabo, pa boste morali celotno aplikacijo napisati sami v VBA-ju oz. jo bo moral nekdo razviti za vas.
rferrari napisal/-a:2. Mislim, da ima vsaka barva črk v celici svojo 16tiško številko, nekaj kot FFFF..., ali se motim. Vendar če želim vpisati zelene črke(npr: ko je pozitivna vrednost, naj bo zelena), dobim zelo svetlo pisavo, Kje spremenim, mogoče v temno zeleno, ...
Odgovor na vprašanje je, DA. Vsaka barva v računalniku je določena s 4-biti in sicer v formatu RGB (red, green, blue) (rdeča, zelena, modra), četrti byte pa predstavlja prosojnost. Kar pa se tiče nadalnega vprašanja, pa vas ne razumem natančno, saj ne vem kje v excelu oz. na kakšen način želite določati te barve.

Sicer pa je recimo svetlo zelena recimo sledeča RGB(0, 255, 144), temnozelena pa RGB(0, 99, 54).

Srečno tudi vam
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
rferrari
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Mar 11, 2011 6:46 pm

Re: lastnost in spreminjanje celice

Odgovor Napisal/-a rferrari »

Hvala.
Prva stvar deluje. Vendar, ko naslednjič odprem ta zvezek, nad celico izgine komentar. Nekaj nisem naredil prav?

Pri drugi pa želim tole:
V Oblikovanje celicsem izbral kategorijo Po meri in izbral [zelena]#.##0 _€;[rdeča]-#.##0 _€. Ampak ta zelena pisava je zelo bleda in slabo vidna. Z besedo [temna_zelena] ne gre. A ne bi treba v ta oklepaja vpisati neko številko?

Hvala za pomoč
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: lastnost in spreminjanje celice

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,
rferrari napisal/-a: Prva stvar deluje. Vendar, ko naslednjič odprem ta zvezek, nad celico izgine komentar. Nekaj nisem naredil prav?
Boste morali natančneje opisati kaj točno počnete, da bi vam lahko namignil kaj počnete narobe.
rferrari napisal/-a: Pri drugi pa želim tole:
V Oblikovanje celicsem izbral kategorijo Po meri in izbral [zelena]#.##0 _€;[rdeča]-#.##0 _€. Ampak ta zelena pisava je zelo bleda in slabo vidna. Z besedo [temna_zelena] ne gre. A ne bi treba v ta oklepaja vpisati neko številko?
In kako pri bogu dragem naj bi jaz iz vašega prvega vprašanja razumel da želite to, kar ste pravkar napisali?? :(

Torej; v oblikovanju celic ne morete vpisati barve z RGB številko, lahko pa izberete eno izmed barv v barvni paleti Excela. V tej paleti si izberite številko barve in v slovenskem Excelu vpišite [barva<xx>] in ne [Color<xx>], torej primer:

Koda: Izberi vse

#.##0 _€;[barva12]-#.##0 _€
Glede na opisano lahko torej izberete eno izmed vnaprej določenih 57 barv.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
rferrari
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Mar 11, 2011 6:46 pm

Re: lastnost in spreminjanje celice

Odgovor Napisal/-a rferrari »

Zdravo.
Najprej opravičilo. Če bi jaz včasih bolj razločno napisal prošnjo za pomoč, bi jo tudi verjetno sam bolje razumel, mar ne? :? No, vseeno pa razumete takšne cvetke, hvala.
Tisto z barvami deluje. Zdaj pa ste me napeljali na novo vprašanje; ali se lahko potek, ko nekaj vpišem v celico, celica zapolni z določeno barvo, ne samo pisava?

Kar se pa tiče sledenja spremembam, pa tole:
označim celico - izberem ukaze za sledenje: pregled-sledenje spremembam-označevanje sprememb
Katera polja moram potrditi oz. kaj izbrati iz spustnih seznamov, da, ko naslednjič spet odprem ta dokument/zvezek, dobim to celico še vedno označeno s komentarjem? Kajti, spremembe so vidne v obliki komentarja le dokler ne shranim in zaprem dokumenta.
Uh, hvala.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: lastnost in spreminjanje celice

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,
rferrari napisal/-a:...Zdaj pa ste me napeljali na novo vprašanje; ali se lahko potek, ko nekaj vpišem v celico, celica zapolni z določeno barvo, ne samo pisava?
In navkljub vsemu ste spet uspeli zapisati vprašanje tako, da ga ne razumem.

Ali želite spremeniti barvo ozadja celice? Barvo ozadja celice spremenite na zavihku Osnovno, tam kjer spreminjate barvo pisave.
rferrari napisal/-a: Kar se pa tiče sledenja spremembam, pa tole:
označim celico - izberem ukaze za sledenje: pregled-sledenje spremembam-označevanje sprememb
Katera polja moram potrditi oz. kaj izbrati iz spustnih seznamov, da, ko naslednjič spet odprem ta dokument/zvezek, dobim to celico še vedno označeno s komentarjem? Kajti, spremembe so vidne v obliki komentarja le dokler ne shranim in zaprem dokumenta.
Uh, hvala.
Ko odprete delovni zvezek, morate izbrati opcijo Pregled / Sledi spremembam / Označi spremembe. Tam se vam odpre novo okno, kjer morate pri opcijo kdaj izbrati, da vas spremembe zanimajo 'kadar koli' in ne samo 'Odkar sem nazadnje shranil'.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
rferrari
Prispevkov: 18
Pridružen: Pe Mar 11, 2011 6:46 pm

Re: lastnost in spreminjanje celice

Odgovor Napisal/-a rferrari »

Zdravo.
Sledenje deluje.
Pri celici pa sem hotel sledeče: če je negativna vrednost, naj bo pisava rdeča, oz. kakšne druge barve. To ste mi pomagali s tisto RGB številko. A je možno, kako vpisati da v se v tem primeru celica obarva?
Hvala za trud in prijeten vikend!
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: lastnost in spreminjanje celice

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Da, točno temu je namenjeno Pogojno oblikovanje, o katerem sem veliko govoril tudi že na tem forumu. Zgoraj desno v iskalno polje vpišite Pogojno oblikovanje in našli boste veliko tematik s podrobnimi razlagami.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori