primerjava dveh baz podatkov

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
debitel
Prispevkov: 15
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 5:52 pm

primerjava dveh baz podatkov

Odgovor Napisal/-a debitel »

Naj opišem svoj problem in sicer kar konkretno. V skladišču delam inventuro z data collector-ji. Le ti zapise shranjujejo v txt. obliko, ki jo lahko uvozim v excell.
Poseben ločen program, ki ga imam za artikle vodi skladišče in zalogo v excellu.

Radi bi uvozil podatke iz txt v isto datoteko v excell, potem bi pa rad, da jih primerja in mi vrže ven rezultat stanja. Bom opisal konkretno:

Data kolektor ima zapise artiklov: a,1;a,1;a,1;b,1;b,1;c,1;d,1;e,1;e,1;e,1. Torej imamo izdelek a 3krat, b dvakrat, c enkrat, d enkrat in e trikrat. Mislim, da tole uvozit v excell in združit oziroma sešteti ista polja nebi smel biti problem. Dobimo neko bazo podatkov.
Slika

Potem imam pa trenutno zalogo iz programa, ki vodi skladišče: a 2, c1,d1,e3,f2,g5. Pripadajoča številka pomeni, koliko artiklov je na zalogi, oziroma kakšno je trenutno stanje.
Slika

Zdaj bi pa rad uvozil prvo txt datoteko v excell, seštel vse iste artikle v pravo število, potem pa to novo tabelo skopiral v datoteko, kjer imam trenutno stanje zaloge. Tukaj bi spet moral sortirat v iste vrstice iste izdelke, to bi moral excell naredit sam, in na koncu bi mi moral recimo v 3-ji koloni napisat rezultat. Torej 0, ali -2 ali +3, pač, kar bi pokazala razlika med trenutno zalogo in novim vnosom podatkov.

Slika

Problem bo tudi, ker na inventuri ne bo vseh izdelkov, ki so trenutno v trenutnem stanju zaloge, kar pa se verjetno da na nek način sortirati.
Zelo lepa hvala za pomoč!

Zanima me, ali je to možno z excellom in kako?
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: primerjava dveh baz podatkov

Odgovor Napisal/-a admin »

To vam rešujejo vrtilne tabele. Postopek pa je sledeč:
  1. Podatke štetja uvozite v prvi list.
  2. Podatke o zalogi uvozite na drugi list.
  3. Prekopirajte vse podatke iz prvega lista na tretji list - tako imate v prvi koloni izdelek, v drugi koloni pa podatke o štetju
  4. Na konec podatkov tretjega lista dodajte še vse podatke iz drugega lista - seddaj pa samo podatke o zalogi prestavite v tretjo kolono! (V tem trenutku imate na tretjem listu v prvi koloni izdelke, v drugi koloni podatke o štetju, v tretji koloni pa podatke o zalogi - druga kolona nima podatkov na dnu, tretja pa na vrhu!)
  5. Nad temi podatki samo zavrtite vrtilno tabelo in v vrtilni tabeli postavite izdelke v prvo kolono, v kolono za seštevanje pa podatke i štetju in podatek o zalogi
Dobili ste NATANKO takšno tabelo, kot ste želeli.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
debitel
Prispevkov: 15
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 5:52 pm

Re: primerjava dveh baz podatkov

Odgovor Napisal/-a debitel »

Pozdravljeni, najlepša hvala za hiter odgovor, se grem spuščat v podrobnosti. Bom poizkusil naredit po vaših navodilih, vam takoj sporočim, če se mi kje ustavi.
Ali moram podatke iz štetja združiti? Torej ali moram prej v excellu uporabit funkcijo, da vse istovrstne izdelke sešteje?
debitel
Prispevkov: 15
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 5:52 pm

Re: primerjava dveh baz podatkov

Odgovor Napisal/-a debitel »

Tale vrtilna tabela mi dela preglavice.

Ko zajamem vse podatke, torej kolono 1 z vsemi artikli in kolono 2 z šteto zalogo in kolono 3 z trenutno zalogo mi napiše da ime tabele ni veljavno.
Kakšen namig?
Prilagam datoteko, kamor sem skopiral nekaj par artiklov.

Ni možno dodajat priponk.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: primerjava dveh baz podatkov

Odgovor Napisal/-a admin »

:) Ne priponk pa ni dovoljeno prilagati! Se boste morali potruditi in opisati problem....
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
debitel
Prispevkov: 15
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 5:52 pm

Re: primerjava dveh baz podatkov

Odgovor Napisal/-a debitel »

Ja, zdaj se trudim narest primerno vrtilno tabelo, a priznam o vrtilnih tabelah nimam pojma. Verjetno mi zato ne gre.

Se bom še malo igral, dokler ne zgubim potrpljenja.

Sem delal po vaših navodilih, recimo da vrtilno tabelo dobim, kako mi bo seštel vse izdelke in prikazal sumo sumarum?
Tukaj prilepim podatke:
Novo štetje:
12111 11
19234 4
25528 22
25541 16
2557 24
2558 70
32435 0
336 0
4970 0
51507 0
71289 0
81152 4
81153 0
81351 41
82323 7
82703 1
82714 14
83704 138
83706 66
912871 21
92393 22

Zaloga
2255 7
11135 0
55381 6
83351 10
19234 4
25528 22
25541 16
2557 24
2558 70
336 0
51507 0
71289 0
81152 4
81153 0
81351 41
82323 7
82714 14
83704 138
83706 66
912871 21
92393 22

Ko poskušam, torej označim vse do tretjega stolpca za vrtilno tabelo mi napiše: Ime polja vrtilne tabele ni veljavno. Za pripravo poročila vrtilne tabele potrebujete senam podatkov z označenimi stolpci. Če želite spremeniti ime polja vrtilne tabele, morate natipkati novo ime polja.

Saj sem označil vse stolpce do zadnje vrstice. Sem označil preveč? Kako pa potem dodam podatke iz zaloge? Naj povem, da je pri podatkih za zalogo vmes en stolpec prazen, po navodilih.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: primerjava dveh baz podatkov

Odgovor Napisal/-a admin »

Poglejte, če o vrtilnih tabelah ne veste nič potem si boste morali najprej o njih vsaj nekaj prebrati.

Predvsem, da mora imeti vsak stolpec ime, kot drugo pa boste morali natančneje brati tudi navodila. Če bi sledili mojim navodilom, potem bi morali (glede na vaše prvotne podatke!) dobiti takšno tabelo, kot je prikazana spodaj (dobro, vi nebi imeli naslovov vrstic, ker tega niste vedeli, ostalo pa bi moralo biti točno tako ;) :

Koda: Izberi vse

Izdelek   štetje    stanje    
a         1                   
a         1                   
a         1                   
b         1                   
b         1                   
c         1                   
d         1                   
e         1                   
e         1                   
e         1                   
a                   2         
c                   1         
d                   1         
e                   3         
f                   2         
g                   5         
Če potem iz te tabele naredite vrtilno tabelo, pa dobite točno podatke, ki jih želite oz. tabelo, ki ste jo zapisali kot zadnjo v prvem prispevku.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
debitel
Prispevkov: 15
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 5:52 pm

Re: primerjava dveh baz podatkov

Odgovor Napisal/-a debitel »

Se strinjam. Vrtilne tabele sem imel na faksu pa mi niso ležale. Se bom poglobil.

Glede podatkov hvala, sem probal kar z drugim setom podatkov, bom probal s prvotnimi.

Se spet oglasim, zaenkrat najlepša hvala!

P.S.: samo vprašanje. je kakšen problem pri količini, namreč imamo preko 20.000 artiklov
debitel
Prispevkov: 15
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 5:52 pm

Re: primerjava dveh baz podatkov

Odgovor Napisal/-a debitel »

Ok napredujem, super.

Eno vprašanje.

Naredil sem po navodilih, a se mi pojavi en problem: stanje v tretjem stolpcu, torej obstoječa zaloga mi samo oceni z 1, torej ne prebere dejansko število izdelkov na zalogi, ki je vnešeno s številko. Tiste od štetja pa prešteje odlično.

Torej, kako naj nastavim, da bo upoštevalo številko kot količino, in kako naj nastavim, da mi pokaže končni rezultat v + ali -, tisti, ki so nič jih niti ne rabi prikazat.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: primerjava dveh baz podatkov

Odgovor Napisal/-a admin »

Ne; Excel sicer ima omejitev števil vrstic v vrtilni tabeli. V Excelu 2003 je to 32.000 (kar je več kot pri vas), pri novejših verzijah pa je omejitev še višja... - to se nanaša na vprašanje o omejitvah.

Da bi vam excel pravilno kazal rezultat v vrtili tabeli, pa morate v vrtilni tabeli izbrati funkcijo seštevanje in ne štetja!
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
debitel
Prispevkov: 15
Pridružen: Ne Sep 12, 2010 5:52 pm

Re: primerjava dveh baz podatkov

Odgovor Napisal/-a debitel »

Update, pogruntal, da lahko podatke enostavno skopiram v nov list, kjer lahko z njimi manipuliram čisto poljubno. To bo kar sem želel.

Hvala lepa!
Odgovori