največja vrednost za določen pogoj

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
Toda
Prispevkov: 14
Pridružen: Pe Avg 28, 2009 5:18 pm

največja vrednost za določen pogoj

Odgovor Napisal/-a Toda »

Pozdravljeni,

v excelu imam tabelo, kjer imam zbrane podatke za posamezne kategorije in vrednosti za te kategorije. Če ima kategorija več vrednosti, se potem ta kategorija zapiše v več vrstic (ponovljene kategorije in funkcija sumif bi mi dala povsem napačne podatke). Ponovljene kategorije sem v dodatnem stolpcu označila z uporabo funkcijo countif, sedaj bi pa rada z eno funkcijo določila, da bi mi v okviru ponovljenih kategorij v sosednjem stolpcu zapisal samo tisto kategorijo, ki ima najvišjo vrednost. Ali je to mogoče?

Hvala za pomoč!
admin
Site Admin
Prispevkov: 3691
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: največja vrednost za določen pogoj

Odgovor Napisal/-a admin »

Na žalost si ne znam predstavljati kako izgleda vaša tabela oz. kaj točno želite. Napišite del vaše tabele in želeni rezultat, pa bomo videli ali vam znamo pomagati...
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
admin
Site Admin
Prispevkov: 3691
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: največja vrednost za določen pogoj

Odgovor Napisal/-a admin »

Na žalost si ne znam predstavljati kako izgleda vaša tabela oz. kaj točno želite. Napišite del vaše tabele in želeni rezultat, pa bomo videli ali vam znamo pomagati...
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Toda
Prispevkov: 14
Pridružen: Pe Avg 28, 2009 5:18 pm

Re: največja vrednost za določen pogoj

Odgovor Napisal/-a Toda »

Jaz bi rada, da se mi v stolpcu poleg tabele ponovno izpišejo posamezne kategorije, v primeru, da so kategorije ponovljene se izpiše samo tista, ki ima najvišjo vrednost, sicer se izpiše vrednost 0. Žal ne znam prilepiti excel tabele tako, da bi bilo bolj pregledno.

formula KATEGORIJA VREDNOST
A A 3202

B B 3201

C C 3200

0 C 3199

D D 3198
admin
Site Admin
Prispevkov: 3691
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: največja vrednost za določen pogoj

Odgovor Napisal/-a admin »

Niste napisali, kaj želite kot rezultat!

Če vas pravilno razumem, želite ob vaši tabeli še en stolpec, v katerem se nahaja najvišja vrednost za kategorijo - če je slednja enaka trenutni vrednosti - ali 0 če je manjša, torej:

Koda: Izberi vse

formula KATEGORIJA VREDNOST REZULTAT
  A        A           3202     3202
  B        B           3201     3201
  C        C           3200     3200
  0        C           3199        0
  D        D           3198     3198
Če je temu tako potem, to ni čisto preprosta funkcija, temveč je potrebno poseči po posebnih matričnih funkcijah, da najprej dobite maksimalno vrednost za posamezno kategorijo. To vam naredi sledeča funkcija (ob predpostavki da so kategorije zapisane v koloni B in vrednosti v koloni C, ter da se podatki začno v vrstici 2 in končajo v vrstici 1000):

Koda: Izberi vse

=MAX((($B$2:$B$1000)=B2)*($C$2:$C$1000))
Ko to funkcijo vpišete morate pritisniti SHIFT+CTRL+ENTER, saj je to posebna mrežna funkcija! Če ste vse vpisali pravilno bo excel pred in za funkcijo vpisal zavite oklepaje, torej:

Koda: Izberi vse

{=MAX((($B$2:$B$1000)=B2)*($C$2:$C$1000))}
Ko to funkcijo skopirate navzdol dobite v vsaki vrstici maksimalno vrednost za kategorijo iz te vrstice... Potem pa morate vpisati še IF stavek, ki se vpraša lai je ta vrednost enaka tisti v vrstici in če je je vse OK, sicer pa izpiši 0... To je potrebno narediti v novem stolpcu.

Kot rečeno to zahteva obsežnejše znanje Excela. A sklepam da vi pravzaprav potrebujete samo novo tabelco, kjer želite videti maksimalne vrednosti za vsako kategorijo. Sklepam torej da potrebujete nekaj takšnega:

Koda: Izberi vse

KATEGORIJA    MAX VREDNOST
   A                3202 
   B                3201 
   C                3200 
   D                3198
In v kolikor je to tisto, kar potrebujete, potem pa vam to zna Excel narediti s tremi kliki miške in uporabo orodja Vrtilnih tabel
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Toda
Prispevkov: 14
Pridružen: Pe Avg 28, 2009 5:18 pm

Re: največja vrednost za določen pogoj

Odgovor Napisal/-a Toda »

Pozdravljeni,

najlepša hvala za pomoč, z mrežno funkcijo max in dodatnim if stavkom sem rešila problem tako da še enkrat hvala.
Odgovori