množenje pri zaokroževanju

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
pajcon
Prispevkov: 2
Pridružen: Sr Nov 02, 2011 7:20 pm

množenje pri zaokroževanju

Odgovor Napisal/-a pajcon »

Pozdravljeni

9,639*31=298,809 *,03995=11,93742 če pa vsoto zaokožim na nič decimalk ? 9,639*31=299*0,3995=11,93742? REZULTAT je ISTI

če pa ročno zmnožim 299*0,3995 pa dobim =11,94505 kako to popravit ? ( razlika je ,00763 ? )

Hvala za odgovor
lp,P
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: množenje pri zaokroževanju

Odgovor Napisal/-a admin »

Saj tudi Excel izračuna povsem pravilno! Sklepam da ste vsoto "zaokrožili" napačno... Verjetno ste celico pač oblikovali tako, da ne vidite decimalk. To ni zaokroževanje - to je samo drugačen pogled na številko - Excel še VEDNO vidi ISTO števiko, le decimalk vam ne prikaže, saj ste mu tako zaukazali

Če želite zaokroževati morate izbrati funkcijo ROUND! V vašem primeru torej

Koda: Izberi vse

=ROUND(9,639 * 31;0) * 0,3995
In Excel vam bo izpisal pričakovan rezultat.

Nekaj več o zaokroževanju pa si lahko preberete na blogu.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
pajcon
Prispevkov: 2
Pridružen: Sr Nov 02, 2011 7:20 pm

Re: množenje pri zaokroževanju

Odgovor Napisal/-a pajcon »

Hvala
sonofagun
Prispevkov: 119
Pridružen: Če Mar 26, 2009 11:05 am

Re: množenje pri zaokroževanju

Odgovor Napisal/-a sonofagun »

Zdravo.

Naletel sem na težavo pri zaokroževanju števil: po prebiranju bloga so mi nekatere stvari dosti bolj jasne, vendar še vedno ne uspem razvozlat tega, kako zaokrožiti na novo vpisano število v celici. Da poskušam razložit: ko v celico vpišem število 12,65, bi želel da je zaokrožena navzgor na 13 in kot 13 upoštevana v nadaljnjem izračunu. Če se bom igral samo z oblikovanjem, tega ne bom dosegel...
Ne vem točno, kako bi uporabil formule ROUNDxxx v tem primeru, ker ob pisanju novega števila prepišem formulo itd.

LP

Gregor
jumanjy
Prispevkov: 133
Pridružen: To Jan 12, 2010 1:00 pm

Re: množenje pri zaokroževanju

Odgovor Napisal/-a jumanjy »

Pa vpišite 13 če že vpisujete! :idea: se hecam!
Glede vašega problema bo po mojem potrebno napisati makro ,ki se izvede na spremembo v celici.
Jaz pa bi vaš problem rešil (ker ne znam VBA :( ) tako da bi v skrito celico napisal formulo za zaokroževanje, ki se sklicuje na celico v kateri pišete. Vse računanje tako lahko povežete z celico z zaokroževanjem celico v kateri pišete pa potem lahko oblikujete po želji.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: množenje pri zaokroževanju

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

Ne problema ste se lotili napačno. Ne morete hkrati pisati v neko celico in v njej imeti tudi formule!
Stvar je preprosta - vi pišite v neko celico (npr. D10), v drugo celico (recimo D11) pa ta rezultat zaokrožite:

Koda: Izberi vse

  =ROUNDUP(D10, 0)
In potem v nadalnjih izračunih uporabljajte celico D11.

Ne bojte se izkoristiti celic -imate jih OGROMNO! Če ne želite da se vmesni rezultat vidi, ga skrite v neko celico izven vidnega območja

PS: Aha vmes vidim, da me je že prehitel jumanjy, ki vam je svetoval enako ;)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
sonofagun
Prispevkov: 119
Pridružen: Če Mar 26, 2009 11:05 am

Re: množenje pri zaokroževanju

Odgovor Napisal/-a sonofagun »

Hm. O vaših predlogih sem že razmišljal, ampak sem vseeno upal, da bi bila še kakšna druga rešitev (brez uporabe dodatnih skritih celic) :? Gre za to, da bom prilepil cca 600x15 celic, katerim bi rad kar najhitreje "spremenil oblikovanje" oz. jih zaokrožil. Rad pa bi pustil odprte možnosti za primer, če še ponovno prilepim kak nov del celic v tem območju... Ampak kot zgleda se to ne da...

Kako pa bi z makrom lahko spremenil zaokroževanje vrednosti? Da bi se z zanko sprehodil skozi vse obravnavane celice in jih enostavno zaokrožil? Če to že ni tema za drug forum, bi prosil samo za približno usmeritev, kakšen bi bil zapis za zaokrožitev.

Hvala za vaše odgovore in pomoč.

Lep pozdrav.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: množenje pri zaokroževanju

Odgovor Napisal/-a admin »

:):).... Čakajte čakajte - vi ste stvar razumali popolnoma napačno... Ravno to kar želite vam Excel omogoča brez najmanjšega problema. Tudi že imate 100.000 celic ali pa milion!

Torej, recimo, da imate vrednosti na območju A1:Z1000, torej 26.000 celic! Preprosto v AA1 vpišete formulo

Koda: Izberi vse

=ROUNDUP(A1;0)
in jo skopirate na območju AA1 do AZ1000! S tem ste na tem območju dobili zaokrožene vrednosti!

če sedaj skopirate 26.000 novih vrednosti v A1:Z1000, boste v eni sekundi dobili 26.000 zaokroženih vrednosti na območju AA1:AZ1000!
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
sonofagun
Prispevkov: 119
Pridružen: Če Mar 26, 2009 11:05 am

Re: množenje pri zaokroževanju

Odgovor Napisal/-a sonofagun »

Priznam, preprosto in enostavno :-) Sicer v primeru prepisovanja vrednosti izgubim zaokroževanje, ampak z enim malim makrojem v ozadju, ki mi celotno območje kopira sem pa tja, stvar rešim v sekundi.

Hvala :-)

Lp
Odgovori