Drsenje strani

Pomoč pri delu z MS Wordom
Odgovori
miha
Prispevkov: 5
Pridružen: Sr Maj 09, 2012 4:03 pm

Drsenje strani

Odgovor Napisal/-a miha »

Pozdravljeni!

V Wordu (verzija 2000) s puščico za pomik na dol ali s kolescem miške dosežem, da se stran premakne navzgor.
To se zgodi nezvezno - stran v bistvu skoči za eno vrstico gor. To je sicer pravilno in privzeta nastavitev in vse v redu.
Želel pa bi zvezno premikanje, tako da stran drsi navzgor ali navzdol.
Nekoč sem to že videl, a ne vem, kaj in kje bi moral v ta namen nastaviti.
Na PC-ju imam instalirane XP-je in v navodilih sem našel edino nastavitev za operacijski sistem:

Kliknite Start in nato z desno miškino tipko kliknite Nadzorna plošča.
Kliknite Internetne možnosti, da odprete pogovorno okno z internetnimi možnostmi. Kliknite zavihek Dodatno in se pomaknite na Nastavitve: Brskanje. Izberite ali počistite potrditveno polje Uporabi gladko drsenje.
Kliknite V redu in nato gumb Zapri.

Ne glede na to ali izberem Use Smooth Scrolling (imam angleško verzijo XP-jev) ali ne, se strani v Wordu pomikajo na gor in na dol, kot sem opisal. Enako nezvezno se premikajo tuid direktoriji oz. fajli v explorerju.

Če so ob uporabi tega OS in tega Worda željene nastavitve možne, prosim za nasvet.

Lep pozdrav!
Miha
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Drsenje strani

Odgovor Napisal/-a admin »

Tako kot opisujete je čisto OK in tako je povsem normalno - programi se pač premikajo vrstico po vrstico...
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
cedra
Prispevkov: 264
Pridružen: Po Jul 25, 2005 11:11 pm
Kraj: Kamnik

Re: Drsenje strani

Odgovor Napisal/-a cedra »

Morda pa mislite na to, da ko se pritisne kolesce na miški, se kazalec spremeni in nato s pomikanjem miške drsite po trenutni strani. To pa se, mislim, nastavi v nastavitvah miške, pa tudi miška mora to omogočati. Pri kaki stari to ne bo mogoče.
lp,

cedra
miha
Prispevkov: 5
Pridružen: Sr Maj 09, 2012 4:03 pm

Re: Drsenje strani

Odgovor Napisal/-a miha »

Če pritisnem kolesce na miški, lahko z miško pomikam besedilo gor ali dol - vendar res samo s premikanjem miške, brez uporabe njenih gumbov ali kolesca (od položaja na novo dobljenega kurzorja je odvisna tudi hitrost pomikanja, in tudi če miško spustim, stran drsi sama vse do konca datoteke s predhodno nastavljeno hitrostjo), čim pa pritisnem katerikoli gumb na miški, se vrnem v navadni, "normalni" način. Vse dokler se ne vrnem v "noramlni" način, pa ne morem delati ničeasr niti pisati, niti se premakniti v neko drugo okno, zato mi ta možnost ne ustreza preveč.
Želel sem nekaj čisto drugega: da bi se stran ne premikala skokovito, kot se, pač pa ZVEZNO, torej namesto da "skače" gor in dol, da drsi. Mislim, da če npr. pritisnem puščico za dol na tastaturi, da mi stran zdrsne za eno vrstico ne pa da skoči.
Verjetno bi bila možna taka nastavitev le na nivoju celotnega operacijskega sistema. Nekoč sem to že videl.
LP
Miha
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Drsenje strani

Odgovor Napisal/-a admin »

Ne, za kaj takšnega ne more skrbeti OS, temveč vsak program zase, saj samo program "ve", kaj pomeni ukaz, pomakni sem dol - ali to pomeni za en "pixel" ali "eno vrstico"... Na nivoju operacijskega sistem pa lahko urejate samo kako hitro se želite premikati. Torej ali z velikimi skoki ali z majhnimi skoki, toda, kot sem rekel; kaj je "majhen" in kaj "velik" skok pa je odvisno od programa.

In.. km.. v urejevalniku besedil pa je zares nesmiselen premik za manj ko eno vrstico!!! Premislite malo ;)

Torej v urejevalniku besedil je "majhen" premik pač ena vrstica.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
miha
Prispevkov: 5
Pridružen: Sr Maj 09, 2012 4:03 pm

Re: Drsenje strani

Odgovor Napisal/-a miha »

Zahvaljujem se vam, da ste si vzeli čas za odgovor na moje vprašanje, čeprav se na žalost nismo uspeli sporazumeti.
Moj namen ni bil pemikanje besedila za manj kot eno vrstico in o tem tudi nisem pisal, pa kljub vsemu je najbolje,
da s to temo zaključimo.
LP
Miha
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Drsenje strani

Odgovor Napisal/-a admin »

Ne želim "dlakocepiti", a vaše vprašanje je bilo natanko takšno:
miha napisal/-a: V Wordu (verzija 2000) s puščico za pomik na dol ali s kolescem miške dosežem, da se stran premakne navzgor.
To se zgodi nezvezno - stran v bistvu skoči za eno vrstico gor. To je sicer pravilno in privzeta nastavitev in vse v redu.
Želel pa bi zvezno premikanje, tako da stran drsi navzgor ali navzdol.
... torej kako doseči, da premik nebi zajema celoten vrstice, temveč bi bil "zvezen", torej pixiel po pixel... ;)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
miha
Prispevkov: 5
Pridružen: Sr Maj 09, 2012 4:03 pm

Re: Drsenje strani

Odgovor Napisal/-a miha »

V redu.
Nisem omenjal nobenih točk oz. pixlov, niti tega da želim premike manjše od cele vrstice. Premik za eno vrstico je bil samo navedeni prvi primer - pri čemer je bil mišljen premik za celo vrstico.
Lahko napišem drug primer: s puščico za dol želim tekst premakniti za 4 vrstice navzgor, zato jo pritisnem štirikrat.
Želim, da se besedilo premakne za točno štiri vrstice (cele seveda) na gor, kar se tudi zgodi, vendar mi pri tem niso všeč skokoviti premiki.
Želel bi, da stran zdrsi za točno štiri vrstice navzgor. Torej končni rezultat bo isti, le brez skokovitih premikov.
LP
Miha
Odgovori