Naloga - koliko točk leži v kvadratu

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
firbec
Prispevkov: 2
Pridružen: So Sep 01, 2007 4:10 pm

Naloga - koliko točk leži v kvadratu

Odgovor Napisal/-a firbec »

Pozdravljeni!
Eno nalogo rešujem že precej časa, pa sem prepričana, da bi jo vi tukaj znali rešiti, tako da lepo prosim za pomoč.

Podana je tabela točk s koordinatami xi, yi, i=1,2, ... n. Število točk n ni posebej določen podatek. Tabela točk (podana z dvema stolpcema) naj se začne v celici D2 (x), E2(y).
Podan je tudi kvadrat s stranicama a, ki ima levi spodnji vogal v koordinatnem izhodišču. a zapiši v celico A2. Koliko točk leži znotraj kvadrata? Rezultat naj se zapiše v celico A6. Podrobno določi zapis formul in postopek njihovega razmnoževanja.

Jaz sem jo rešila tako:
If(And(And(yn<yb,yn>ya), And(xn<xb,xn>xa))
Vendar pa še vedno ne vem rešiti do konca ...

Hvala in lep pozdrav!
admin
Site Admin
Prispevkov: 3691
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Ah, no, saj naloga je pa res skrajno preprosta, pa še pravilno ste jo zastavili... hm, čakaj malo ..., ali pa ste to "formulo" od kot prekopirali ;)???

No kakorkoli. Preprosto morate reči, da morata biti tako kordinata X kot Y večji od 0 in hkrati manjši od stranice kvadrata. V celico F2 gre torej formula:

Koda: Izberi vse

=IF(AND(AND(D2>0;D2<$A$2);AND(E2>0;E2<$A$2));1;0)
To formulo skopirate navzdol po vseh koordinatah.

Sedaj samo še seštejete vrdnosti v koloni F, kar pomeni, da je formula v celici A6:

Koda: Izberi vse

=SUM(F:F)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
firbec
Prispevkov: 2
Pridružen: So Sep 01, 2007 4:10 pm

Odgovor Napisal/-a firbec »

Najlepša hvala. Sem približno dojela. Vseeno pa mi še ni jasno, zakaj je na koncu kode potrebno napisati 1;0.
Kaj je normalno, da mi potem rezultat pride 0? :oops:

Hvala in lep pozdrav!
admin
Site Admin
Prispevkov: 3691
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

firbec napisal/-a:Vseeno pa mi še ni jasno, zakaj je na koncu kode potrebno napisati 1;0.
Če je pogoj izpolnjen, potem formula vrne rezultat 1, sicer pa 0 (zato 1;0). Torej če točka leži znotraj kvadrata potem je rezultat 1, sicer 0. Skupen rezultat pa je seštevek vseh enic (torej SUM).
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori