vlookup in različna polja...

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
ngc2392
Prispevkov: 60
Pridružen: Ne Jul 31, 2005 12:37 pm
Kraj: kranj

vlookup in različna polja...

Odgovor Napisal/-a ngc2392 »

pozdravljeni,
naslov je malce čuden, a bom razložil. z vlookup funkcijo iščem artikel na drugem listu. vsak artikel ima svoj opis. zaplete se, ko je pod enim artiklom na voljo več (tri) opisov. sem mislil, da bi dropdown menu na drugem listu deloval, a ko v drugi vrstici izberem isti artikel in (iz dropdown menuja) drug opis, mi seveda popravi tudi prvi artikel v prejšnji vrstici. kako bi določil enemu artiklu več opisov? in da bi seveda opis ostal nespremenjen, četudi je izbran v vseh treh vrsticah.
primer:
artikel 100 žaganje dreves
artikel 100 žaganje grmovja
artikel 100 spravilo dreves

hvala
admin
Site Admin
Prispevkov: 3687
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: vlookup in različna polja...

Odgovor Napisal/-a admin »

Pozdravljeni,

moram vseeno priznati, da vas ne razumem, kaj točno počnete, a pravzaprav karkoli počnete s funkcijo VLOOKUP in ISTIMI ključi, ne bo delovalo. VLOOKUP ni namenjena tovrstnemu delu. VLOOKUP bo vedno našla prvi ključ, ki ustreza. V vašem primeru artikla '100' bo vedno našla 'žaganje dreves'.

Vendar to sploh ni težava Excela. Problem je v napačnih podatkih. Več podatkov z istim ključem (artiklov z isto šifro) ne sme biti. To je kršenje osnovnih postulatov podatkovnih baz. V takšnem primeru pač dodajte še eno kolono kot neko pozicijo:

Koda: Izberi vse

šifra poz naziv
100    1   žaganje dreves
100    2   žaganje grmovja
100    3   spravilo dreves
In va takšnem primeru potem lahko dešifrirate artikel, saj ima edinstveno oznako 100-2 je recimo 'žaganje grmovja'
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
ngc2392
Prispevkov: 60
Pridružen: Ne Jul 31, 2005 12:37 pm
Kraj: kranj

Re: vlookup in različna polja...

Odgovor Napisal/-a ngc2392 »

ja, saj...sem vedel. a tako pač je v šifrantu, da se pod eno šifro opiše dela, ki so "režijska" in niso del sistemizacije...
ok, tole s pozicijo mi je jasno, zdaj moram pa samo še zadevo spraviti v delujoče stanje. hvala
Odgovori