Makro ukazi v Excelu

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
aleksander
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Jan 15, 2007 11:12 am

Makro ukazi v Excelu

Odgovor Napisal/-a aleksander »

Pozdavljeni!
Sem nov na tem forumu in se oproščam, če postavljam vprašanja, za katerega je bil že kdaj podan odgovor.
Mučim pa se s sledečim:
v excelu poskušam ustvariti makro ukaz (z zapisovanjem redosleda ukazov oz. tipk), ki bi v tabelo podatkov na nekem mestu, kamor se postavim, vrinil vrstico, se pomaknil 5 polj v desno in vpisal funkcijo sum.
Tak makro mi sicer zapiše, problem pa nastane, ko poskušam ta makro izvesti na več različnih mestih v tabeli. Makro mi namreč funkcijo sum izvede vedno na isti celici v tabeli. Nekaj sem že brskal po netu in naletel na problem absolutnih / relativnih celic (če je to to). Kako se lahko tak makro zapiše? :shock:
Hvala v naprej !
Aleksander
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

Res je problem v relativnem oz. absolutnem skicevanju. Po privzetem Excel snema makro z referencami natančno tistih celic, na katerih se nahajate. To pomeni, da če začnete snemati makro v celici A2 in se nato pomaknete na celico A3 bo to v makru zapisano kot A2 in A3.

Lahko pa posnamete tudi makro, ki celice snema relativno, glede na vaš položaj in bi v gornjem primeru posnel makro, ki bi se skliceval na aktivno celico in nato na celico pod njo. Takšen makro pa potem deluje tudi v celici X10 in se pomakne na X11.

Ok, vi torej potrebujete makro, ki snema relativne naslove. To dosežete preprosto tako, da začnete snemati makro in tedaj se vam odpre orodna vrstica, na kateri se nahajata dva gumba (!). S prvim (levim) gumbom snemanje ustavite, z desnim pa preklapljate med absolutnim in relativnim snemanjem.

Za vaš primer se pripravite na snemanje in ga vključite, takoj nato ENKRAT(!) kliknite desni gumb in izvedite vse akcije. Ustavite snemanje in makro bo posnet v relativnem načinu.
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
aleksander
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Jan 15, 2007 11:12 am

Odgovor Napisal/-a aleksander »

Pozdravljen !
Hvala za odgovor, zadeva deluje. :D Mi je prihranjeno kar nekaj časa :wink: Aleksander
matjaz
Prispevkov: 32
Pridružen: So Jan 27, 2007 11:19 pm

Odgovor Napisal/-a matjaz »

pozdravljen Matjaž

prebiram vaše ideje na forumu in moram priznat da so tudi meni velikokrat v pomoč,verjamem pa ,da še marsikomu drugemu. zanima me sledeče :napisali ste da je možno snemanje relativnih sklicev.verjamem,
toda meni to ne uspe.....bi mi pa velikokrat prišlo prav...
torej,ko odprem orodno vrstico visual basic so njem ukazi:
(od leve proti desni)
------------------------------
zaženi makro
snemaj makro oziroma ustavi snemanje
varnost
urejevalnik za visual basic
orodjarna kontrolnikov
način načrtovanja
------------------------------
torej,kje lahko preklapljam med absolutnim in relativnim snemanjem?
medtem ko snemam se mi ne pojavi nobena druga orodna vrstica.
kar verjet ne morem....
za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.
lp
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Odgovor Napisal/-a admin »

:) To kar vi opisujete je orodna vrstica 'Visual basic'. Ko začnete snemati makro pa se vam odpre orodna vrstica z imenom 'Ustavi snemanje'. Če se vam ta orodna vrstica ne odpre, pomeni, da ste jo nekoč zaprli in se vam sedaj ne odpira več.

Rešitev je preprosta! Izberite Pogled/Orodne vrstive/Po meri in odpre se vam novo pogovorno okno, kjer se postavite na zavihek 'Orodne Vrstice' in v seznamu poiščite in izberite orodno vrstico 'Ustavi snemanje'... Tu pa sta sedaj dva gumba, o katerih sem govoril!
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
matjaz
Prispevkov: 32
Pridružen: So Jan 27, 2007 11:19 pm

Odgovor Napisal/-a matjaz »

seveda Matjaz :oops:

nič lažjega, le vedeti je treba...

lp
aleksander
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Jan 15, 2007 11:12 am

Odgovor Napisal/-a aleksander »

admin napisal/-a:Res je problem v relativnem oz. absolutnem skicevanju. Po privzetem Excel snema makro z referencami natančno tistih celic, na katerih se nahajate. To pomeni, da če začnete snemati makro v celici A2 in se nato pomaknete na celico A3 bo to v makru zapisano kot A2 in A3.

Lahko pa posnamete tudi makro, ki celice snema relativno, glede na vaš položaj in bi v gornjem primeru posnel makro, ki bi se skliceval na aktivno celico in nato na celico pod njo. Takšen makro pa potem deluje tudi v celici X10 in se pomakne na X11.

Ok, vi torej potrebujete makro, ki snema relativne naslove. To dosežete preprosto tako, da začnete snemati makro in tedaj se vam odpre orodna vrstica, na kateri se nahajata dva gumba (!). S prvim (levim) gumbom snemanje ustavite, z desnim pa preklapljate med absolutnim in relativnim snemanjem.

Za vaš primer se pripravite na snemanje in ga vključite, takoj nato ENKRAT(!) kliknite desni gumb in izvedite vse akcije. Ustavite snemanje in makro bo posnet v relativnem načinu.
Odgovori