Numerično polje s piko

Pomoč pri delu z MS Excelom
Odgovori
BojanDu
Prispevkov: 2
Pridružen: Pe Sep 02, 2005 11:55 am

Numerično polje s piko

Odgovor Napisal/-a BojanDu »

Imam naslednji problem pri sortiranju kolon v Excel-u in sicer : V preglednici imam
- prva kolona zaporedna številka v obliki 1., 2., ...
- druga kolona je tekst. Sortiranje po drugi koloni mi v redu izvede.
Problem je v tem, če hočem nato spet sortirati po prvi koloni, mi ne sortira pravilno po rastičih številkah, ker mi prvo kolono vzame kot takst polje.
Ali je kako možno definirati polje kot numerično s piko.
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Numerično polje s piko

Odgovor Napisal/-a admin »

Direktno ne bo šlo, razen če ni na nivoju oken (torej za celoten sistem) nastavili, da uporabljate decimalno piko in ne decimalne vejice (tako kot je to navada v npr. Ameriki) - seveda pa bi potem to vplivalo na celoten sistem oz. na vse programe, pa tudi sicer je to zagotovo nesprejemljivo.

Razen tega pa seveda obstaja samo ena pot in to je, da Excel prepričate, da (12.) ni tekst, temveč številka, kar pa je zopet težko a ni nemogoče :).
  1. Namesto, da vi v celice vpisujete števila s poko, vpisujte števila, ki pa jih oblikujte tako, da bodo imela na koncu piko. Na ta način bo Excel v celici videl številko in jo tudi pravilno sortiral, prikazal pa bo številko s piko. Več o oblikovanju števil si lahko preberete v blogu. V vašem konkretnem primeru bi oblikovna koda izgledala takole: '#\.' (brez enojnih narekovajev seveda. To je najboljša pot, ki je jasna, pregledna, deluje pa še uporabniku ni potrebno pisati pikic...
  2. Druga opcija pa je da imate ob tem stolpcu še en stolpec, kjer izluščite samo številke in potem sortirate po tem stolpcu (kjer so samo številke). Formula v tem primeru je sledeča: =INT(SUBSTITUTE(A2;".";","))...
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
dejvi
Prispevkov: 28
Pridružen: So Jan 14, 2012 11:42 pm

Re: Numerično polje s piko

Odgovor Napisal/-a dejvi »

Pozdrav

V celico bi rad vpisal 1.42,vendar mi to pretvori,če vpišem 1,42 z vejico pa je vredu.
Kaj moram narediti,da bo ostalo število 1.42?

Hvala in lp
admin
Site Admin
Prispevkov: 3692
Pridružen: Sr Jul 20, 2005 10:06 pm

Re: Numerično polje s piko

Odgovor Napisal/-a admin »

Excel upošteva nastavitve Oken in vi imate Slovenske nastavitve Oken, kar pomeni da uporabljate decimalno vejico. V kolikor želite v Excelu uporabljati decimalno piko, pa boste morali drugače nastaviti Okna, kar storite tako, da v nadzorni plošči izberete 'Področne in jezikovne možnsoti' ter tam na Področnih nastavitveh nastavite drug decimalni simbol...

Seveda vam pa to močno odsvetujem saj bo to vplivalo na VSE programe v vašem računalniku, torej kar lepo ostanite pri vejici ;)
lp,
Matjaž Prtenjak
Administrator
Odgovori